Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bulunan lisede düzenlenen mezuniyet töreninde, bazı kız öğrenciler 'uygunsuz kıyafet' gerekçesiyle törene alınmadı. Öğrencilerin kıyafetleri normal olduğu halde alınmaması ile ilgili yaşanan bu olay, kısa sürede sosyal medyada büyük yankı uyandırdı ve kullanıcıların tepkisini çekti. Olayın ardından okul bahçesine jandarma sevk edildi ve gerilimin artması üzerine Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, okula geldi. Sonuç olarak, öğrencilerin törene katılmasına izin verildi.

Yaşanan bu skandal, sosyal medyada geniş yankı buldu. Binlerce kullanıcı, olayla ilgili paylaşım yaparak durumu kınadı ve Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'e tepki gösterdi. Tepki gösterenler arasında tanınmış isimler de vardı…

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda okul müdürünü sert bir dille eleştirdi.

Özdağ, “Rezillik ötesi…müdür olacak adam, sen İran’da devrim muhafızı mısın yoksa Türkiye’de okul yöneticisi mi? Bu nasıl iş? Çaputla, bezle, kılık ile uğraşacağına bilgi ile uğraş. Bırakın kızların kılık kıyafetini, beyninde ne var onunla ilgilenin.” dedi.

PROF. DR. DEMİRTAŞ: "MÜDÜR DERHAL AÇIĞA ALINMALI"

Prof. Dr. Özgür Demirtaş ise, “Çocukları kıyafetlerinden ötürü okula almayan Okul Müdürü hakkında acilen işlem başlatılmalı. Burası laik Türkiye Cumhuriyeti. Geçtim bir lisenin müdürünü, Padişah gelse kıyafetlere karışamaz. Bakanlığın acilen işlem başlatması lazım. Kafaya taktım. Öğrencilerin en mutlu gününde askılı elbise giydiler diye okula almayan okul müdürünün akıbetini adım adım takip edeceğim. O normal elbiselere çıplaklık diyenler sapığın önde gideni. Müdür derhal açığa alınmalı. İçişleri ve Milli Eğitim Bakanlığının görevlerini yapacağını biliyorum. Hadi lütfen. Sayın Ali Bey, Bu konu son derece önemli. Ülkemizin iç huzuru, insanların birbirine saygısı için çok önemli. Bir okul müdürü genç kız çocuklarının kıyafetlerini bahane ederek okula almamıştır. Aynısını başörtülü bir çocuğumuza yapsa derhal görevden alınırdı (ve bu doğru olurdu) Sizden rica ediyorum. Lütfen bu okul müdürüne görevden el çektirtin. Bu sayede bir daha bu ülkede hiçbir okul müdürü böyle bir hak sınırlamasına cesaret edemesin.” açıklamasında bulundu.

MUSTAFA SANDAL: "YAZIKLAR OLSUN ZİHNİYETİNİZE"

Mustafa Sandal da yaptığı açıklamada, “Gebze'de bir Anadolu lisesinin mezuniyet balosuna kız çocukları kıyafetleri uygunsuz diye alınmamış. Gençlere bu travmayı yaşatmaya ne hakkınız var kimsiniz, nesiniz siz? Çocukların kıyafetinde aşırılık da yok! Amacınız, "herkes sizin gibi yaşasın" mı, yoksa başka bir şey mi? Yazıklar olsun zihniyetinize. Ne çekti be şu gençler sizden! İnsanların kıyafet özgürlüğüne karışmayın, şu gençleri bir rahat bırakın artık! Sn. Bakan sessiz kalmayacaksınız değil mi? Soruşturmanın sonucunu takipteyiz.”

İYİ Parti İl Başkanının oğlu çayda boğuldu! İYİ Parti İl Başkanının oğlu çayda boğuldu!

Kaynak: Haber Merkezi