Ekonomist Geçer, altın ve doların geleceğine yönelik çarpıcı tahminlerde bulundu. Altın ve dolar fiyatlarının yaşanabilecek durumlara bağlı olarak yüksek seviyelerde seyredeceğini vurguladı

Tarihi rekorlar kıran dolar/TL kuru ve gram altının 2 bin TL'yi aşmasıyla birlikte yatırımcılar piyasalardaki gelişmeleri yakından takip ediyor. Yaz aylarına yaklaşırken altın fiyatlarının tekrar yükselmesini bekleyen Selçuk Geçer, çarpıcı bir senaryoyu dile getirdi.

Dolar yükselişe geçecek! Birden… Dolar yükselişe geçecek! Birden…

ABD-İran gerilimiyle felaket senaryosu artabilir

Dolar ve altının gidişatını etkileyen faktörler arasında ABD-İran gerilimine dikkat çeken Geçer, bu gerilimin artmasıyla felaket senaryolarının artacağını belirtti. Ayrıca, ABD'nin İran'a müdahalesi sonrasında Rusya'nın devreye girmesiyle durumun daha da karmaşık hale geldiğini ifade etti.

Tahmini olay yarattı

Ekonomist Selçuk Geçer, siyasi gelişmelerin ekonomi piyasaları üzerinde doğrudan etkili olduğunu belirtirken, Türkiye'nin kısa vadeli borçlarının 226 milyar dolar olduğunu vurguladı. Geçer, bu borcun ödenmemesi durumunda Türk lirasının dolar karşısında büyük değer kaybına uğrayabileceğini ve yükselişin ani bir şekilde başlayabileceğini öne sürdü. Geçer'in tahminine göre, borcun ödenememesi halinde doların hızla 60 TL seviyelerine doğru ilerleyebileceğini ve hatta 80 TL'yi aşabileceğini işaret etti. Geçer'e göre, muhtemel senaryoların gerçekleşmesi durumunda doların 6 ay içinde 70 TL'ye kadar yükselebileceğini ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi