Şehir Hastanesi depremde de güvenli!

Elazığ’da yaşanan 6.8’lik depremde, birçok bina hasar görürken, kentte yapılan Şehir Hastanesi’nin sağlamlığı dikkat çekti. Öyle ki, 6.8 şiddetindeki depremi hastane 3.1 gibi hissetti... Bunu sağlayan sistemler ise Manisa Şehir Hastanesi’nde de mevcut.

Şehir Hastanesi depremde de güvenli!

Elazığ’da yaşanan 6.8’lik depremde, birçok bina hasar görürken, kentte yapılan Şehir Hastanesi’nin sağlamlığı dikkat çekti. Öyle ki, 6.8 şiddetindeki depremi hastane 3.1 gibi hissetti... Bunu sağlayan sistemler ise Manisa Şehir Hastanesi’nde de mevcut.

31 Ocak 2020 Cuma 10:45
Şehir Hastanesi depremde de güvenli!

Burhan AKDEMİR-ÖZEL

Manisa’da 2018 yılının ekim ayında tamamlanarak hizmete açılan Manisa Şehir Hastanesi, kentte yaşanan depremlerin ardından bir kez daha gündeme geldi. Hastanenin belirtilen süreden daha geç hizmete girme sebeplerinden biri olan deprem izolatörleri, yaşanan depremlerde önemini daha fazla hissettirdi.

Elazığ’da yaşanan 6.8’lik depremin, Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde 3.1 şiddetinde hissedilmesini sağlayan bu deprem izolatörlerinin, Manisa Şehir Hastanesi’nde de olası bir depremde sallantıyı en aza indirgemesi öngörülüyor.

Manisa Şehir Hastanesi’ni yapan firma olan YDA’nın Manisa Şehir Hastanesi İşletme Direktörü Ömer Kurtay, hastanedeki izolatörler ve işlevleri hakkında önemli bilgiler verdi. Türkiye’nin deprem bölgesi olduğunu hatırlatan Kurtay depremi önlemenin imkansız olduğunu, ancak bilinçli ve etkin yöntemlerle depremin yol açtığı hasarları engellemenin mümkün olduğunu kaydetti.

Deprem izolatörlerinin, Sağlık Bakanlığı Yönetmeliği gereği 1. ve 2. derece deprem bölgelerinde, 150 ve üzeri yataklı hastane yapılarında kullanılmasının kararlaştırıldığını ifade eden Kurtay, “Sahada yapılan jeolojik etüt ve sismik analiz neticesinde binanın taşıyıcı sistemi ve düşey taşıyıcılarını oluşturan 733 adet kolon için izolatörler tasarlandı, yapılan tasarımın bilgisayar simülasyonu yapıldı. Tasarım için Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) hocalarından oluşan danışmanlık firmasından danışmanlık hizmeti alındı ve yapılan tasarım için ODTÜ’den resmi onay alındı. İzolatör tipi olarak daha uzun ömürlü ve daha az bakım gerektiren, dünyada yaşanmış depremlerde çalıştığı gözlemlenen kurşun çekirdekli kauçuk izolatör seçildi. Deprem izolatörleri üretimi için alanında en iyisi olan Robinson firması seçildi ve yapılan tasarım için firmanın uzman mühendislerinden ayrıca onay alındı. Malezya’daki fabrikada birebir prototip üretimi yapılarak, İtalya Eurocentre laboratuvarında testi yapıldı ve daha sonra üretime geçildi.” dedi.

İzolatörler için 120 santim kalınlığında kuvvet veya moment etkisi altında şekil değiştirmeyen, formunu koruyan (rijit) bir temel izolatör mesnet kolonları yapıldığını da belirten Kurtay, “İzolatörler bu mesnetlerin üzerine yerleştirildi ve bunun üzerine ikinci bir temel olan tek parça izolatör döşemesi yapılarak arada esnek yalıtım katmanı oluşturuldu. Söz konusu izolatörler hastanelerdeki hemen kullanım şartını sağlaması açısından sahaya özgü yapılan sismik analizde hesaplanan en elverişsiz depremde dahi binaya her yönde maksimum 45 santim yatay hareket imkanı sağlayarak depremin yıkıcı etkisinden binayı korumak ve sarsıntından kaynaklı korku ve konfor kaybını önlemek amacıyla yapıldı. Depremde yıkılmayacak bina, güçlü bir betonarme ile sağlanabilir.” ifadelerini kullandı.

Manisa Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Serkan Saka da hastanenin, her türlü olumsuzlukların düşünülerek inşa edildiğini, olası bir depremde de hastanenin güvenli olduğunu dile getirdi.

Son Güncelleme: 31.01.2020 11:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner112