Memur emeklileri de dahil olmak üzere SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına, ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez zam yapılıyor. Enflasyon farkı ise bir önceki dönemde verilen toplu sözleşme zammına, 6 aylık enflasyon rakamlarının eklenmesiyle belirleniyor. Ocak, şubat, mart, nisan ve mayıs aylarındaki enflasyon oranı 5 aylık verilere göre yüzde 22,72 olarak gerçekleşirken, vatandaşlar 3 Temmuz'da açıklanacak zam oranlarını merakla bekliyor.

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Uzmanından açıklama geldi! En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Uzmanından açıklama geldi!

Bu çerçevede ocak ayında yüzde 15 oranında toplu sözleşme zammı alan memurlar ve memur emeklilerine, temmuz ayında yüzde 10 oranında toplu sözleşme zammı yapılacak. Ocak ayında verilen toplu sözleşme zammını aşan enflasyon farkı da temmuz ayında maaşlara yansıtılacak. Ayrıca, 5 aylık dönemdeki enflasyon farkı ve yüzde 10 toplu sözleşme zammıyla birlikte yüzde 17,32 zam alması kesinleşen memurlar ve memur emeklilerinin net zam oranları ise 3 Temmuz'da açıklanacak.  “En düşük memur maaşının 39 bin 595 lira olacağını söyleyebiliriz”

Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, 3 Temmuz'da açıklanacak olan 6 aylık enflasyon verilerine ilişkin İhlas Haber Ajansı'na değerlendirmelerde bulundu.

Rakam verdi

Yaklaşık 3 buçuk milyonu aşkın memur ve 2 buçuk milyonu aşkın memur emeklisi olmak üzere 6 milyon kişiyi ilgilendiren zam oranın netleşeceğini belirten SGK uzmanı İsa Karakaş, “Şu anda elimizde 5 aylık enflasyon verileri var. Haziran enflasyon beklentilerine baktığımız zaman, Merkez Bankası beklenti anketleri çerçevesinde memur ve memur emeklilerine, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinden farklı olarak toplu sözleşme ve enflasyon farkı da göz önünde bulundurularak 6 aylık enflasyon oranları bazında yüzde 20,5 civarında bir güncelleme beklemekteyiz. Dolayısıyla en düşük memur maaşının 39 bin 595 liraya yani yaklaşık 40 bin lira olacağını söyleyebiliriz” açıklamasında bulundu.

Memur emeklilere memurlara endeksli zam alıyor

Karakaş, memur emeklilerinin de memurlara endeksli olarak zam aldığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

“6 aylık enflasyon rakamlarını göz önünde bulundurduğumuz zaman, refah payı ve destekler hariç en düşük emekli zammının 17 bin 761 lira olmasını bekliyoruz. Önceki yapılan güncellemede hatırlanacağı üzere SSK ve Bağ-Kur emeklileri aylıkları, memur emeklilerine göre 11,5 puan daha düşüktü. Ancak bu 11,5 puanlık fark devlet desteği olarak SSK ve Bağ-Kurlulara verilerek bir eşitleme durumu söz konusu olmuştu. Hal böyleyken temmuz ayında bu kez memur emeklileri SSK ve Bağ-Kur emeklilerinden 5 puan daha düşük oranda bir güncelleme alacak. Bu durumda hükümetin burada da bir eşitleme yapması da söz konusu olabilir. Bu durumda ise en düşük memur emeklisi maaşı 18 bin 572 liraya yükselecek."

Kaynak: İHA