Mersin’in Gülnar ilçesi Yanışlı Mahallesi'nde 10 Kasım 2021'de ailesinin kayıp başvurusuyla başlayan arama çalışmaları sonucunda 9 gün sonra cansız bedenine ulaşılan 3 yaşındaki Müslüme Yağal'ın ölümüyle ilgili olarak 1'i tutuklu 4 yakınının yargılandığı istinaf mahkemesinde karar açıklandı.

Türkiye’nin en hızlı maratonu başlıyor! Türkiye’nin en hızlı maratonu başlıyor!

Adana Bölge Adliye Mahkemesi 18. Ceza Dairesi'nde görülen duruşmada, Müslüme Yağal'ın 19 Kasım 2021'de ölü bulunmasıyla ilgili olarak tutuklanan dedesi Hasan Yağal, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Tutuksuz sanıklar olan anne S. Yağal, ninesi A. Yağal ve ağabey O. Yağal ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vekili ve avukatlar da salonda hazır bulundu.

Duruşmada, cumhuriyet savcısı tarafından açıklanan mütalaada, Silifke 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce karara bağlanan dosyada Hasan Yağal hakkında gelini S. Yağal’a yönelik ’nitelikli cinsel saldırı’ suçundan verilen mahkumiyet kararında herhangi bir hukuka aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle istinaf talebinin esastan reddi ve bu saldırı sonucu doğduğu belirlenen kız çocuğu A.Yağal’a karşı ’sarkıntılık suretiyle çocuğun cinsel istismarı’ suçundan verilen 5 yıl 7 ay 15 gün cezanın ise kaldırılarak sanığın ’çocuğun cinsel istismarı’ suçundan cezalandırılması talep edildi.

Mütalaada ayrıca Hasan Yağal hakkında Müslüme Yağal’a karşı ’kasten öldürme’, ’çocuğun nitelikli cinsel istismarı’, ’cinsel amaçla cebir, tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından verilen beraat kararının bozularak, küçük kızın ölümüne ilişkin süreçte elde edilen belge ve bilirkişi raporları doğrultusunda sanığın üzerine atılı suçlardan cezalandırılması istenilirken, anne S. Yağal’ın ise ’suçluyu kayırmak’ suçundan cezalandırılması talep edildi.

Cinayet iddiası reddedildi

Mahkeme heyeti, Hasan Yağal’ın, ormanlık alanda ölü bulunan torunu Müslüme Yağal’a karşı işlediği iddia edilen suçlardan verilen beraat kararlarını hukuka uygun bularak, istinaf başvurularının esastan reddine karar verdi. Gelini S. Yağal’a yönelik ’nitelikli cinsel saldırı’ suçundan verilen 28 yıl mahkumiyet kararı ile ’suçluyu kayırmak’ suçlamasıyla yargılanan büyükanne A. Yağal, anne S. Yağal ve ağabey O. Yağal’a verilen beraat kararları da mahkeme heyetince hukuka uygun bulundu.

Cezası 45 yıla çıkarıldı

Mahkeme heyeti, Hasan Yağal hakkındaki kararda gelini S. Yağal’a yönelik ’nitelikli cinsel saldırı’ suçundan doğan kız çocuğu A. Yağal’a karşı ’sarkıntılık suretiyle çocuğun cinsel istismarı’ suçundan verilen cezanın kaldırılmasına karar verdi. Ancak, olayın zamanı, yeri ve biçimi ile meydana getirdiği zarar ve tehlikenin ağırlığını dikkate alarak, Hasan Yağal'a ’çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçundan 9 yıl hapis cezası verdi. Bu ceza, suçun ’alt soyuna karşı gerçekleşmesi’ ve ’birden fazla kez zincirleme suretiyle işlenmesi’ nedeniyle 17 yıl 12 aya çıkarıldı. Böylece Hasan Yağal'ın toplam hapis cezası 45 yıl 12 aya yükseldi.

Kaynak: İHA