Muradiye OSB yönetimi, bazı basın yayın organlarında ortaya atılan kamulaştırma ve görevden alma iddialarına yanıt verdi.

Muradiye OSB Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kıvırcık, yaptığı yazılı açıklama ile gündeme gelen kamulaştırma ve görevden alma iddialarına yanıt verdi. Yapılan açıklamada, “OSB’ler, 4562 sayılı OSB Kanunu ve OSB Uygulama Yönetmeliğine göre kamulaştırma yaparlar. Söz konusu uygulama yönetmeliğinin, “Kamulaştırma ve kamu arazilerinin edinimi” başlıklı 6. Maddesi 2. Fıkrasında “OSB; kamulaştırma işlemlerini Valilik, İl Özel İdaresi, Belediye veya Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına yaptırabilir.” hükmü amir olup, OSB’lerin kendi kendilerine kamulaştırma yapmalarını mümkün kılmamaktadır.” denildi.

Açıklamanın devamında OSB bünyesine iddia edildiği üzere kamulaştırılarak kazandırılan hiçbir arazinin olmadığı ifade edilirken uzlaşma komisyonu tarafından Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’ndan görüş alınarak belirlenen fiyat üzerinden rızaen satın alımı yapılmış sanayi parseli olmayan yerler haricindeki diğer kamulaştırma işlemleri için kamulaştırma davaları devam ettiği bildirildi.  

Altın fiyatlarında dalgalanma! Altın fiyatlarında dalgalanma!

İŞTE O AÇIKLAMA

Bir ilçe belediyesine ait olduğu öne sürülen arsanın -belediyenin kamulaştırma işlemine “dayanamayarak” (?)- OSB’miz tarafından kamulaştırması yapıldığı iddiası tamamen asılsızdır. Söz konusu ilçe belediyesinin mülkiyetinde bulunan bir arsa, kamulaştırma yoluyla değil, kendilerinin belirlediği bedel üzerinden satın alınmıştır.

OSB’mizin kamulaştırma ve genişleme alanı işlemleri T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onayı ve nezaretinde sürmektedir. Şahısların tasarrufu söz konusu değildir. OSB’ler, Rantın önüne geçen, sanayicisine olabildiğince ucuza arsa sağlamakla görevli, özel hukuk tüzel kişiliklerdir. Arsalarının daha senelerce değerlenmesini bekleyip öyle satmak isteyenlere Organize Sanayi Bölgelerinde taviz yoktur.

Eğer yapılan bir hukuksuzluk var ise, haberde söylendiği gibi “şikayetler üzerine görevden alan” kişiye değil, yargıya başvurulmalıdır. Hiç kimse, kanunlardan, yönetmeliklerden ve adaletten daha yetkili değildir. Söz konusu “görevden alma” gerçeği yansıtmamakla birlikte, OSB Kanunu ve Kanuna bağlı yönetmeliğin verdiği yetkiler ile OSB yönetimimiz görevinin başındadır.

Basınımızda haberini yaptığı konulardan bu denli uzak, doğru haber yapma kaygısından bihaber insanların olduğunu görmek üzücü olmakla birlikte, kendilerini haberlerini yargı önünde ispatlamaya davet edeceğimizi bilmelerini isteriz.

2 yıl gibi kısa bir sürede HDA alanlarına 155 adet dükkândan oluşan Ticaret Merkezi, alt yapı, üst yapı ve arıtma tesisi proje ve yatırımlarını başlattık. Tamamı satılan HDA Dükkân Ticaret merkezimiz 2023 Mart sonunda sahiplerine teslim edilecek. Dükkanlardan elde ettiğimiz gelirle, sanayicimize maddi yük getirmeden başladığımız alt ve üst yapı yatırımları 2023 sonunda tamamlanmış olacak. Uzunburun genişleme alanımız ile birlikte bölgemiz, 300 hektardan 650 hektara çıkacak ve önümüzdeki 5 yıl içinde diğer genişleme alanlarımızla birlikte toplam alanımız 1000 hektar, yani 10.000 dönüme ulaşacaktır. Sosyal yaşam alanları, meslek okulları, Teknokenti, sağlık merkezi ile bölgemiz örnek bir organize sanayi bölgesi olarak Manisamız ve Ülkemize değer katacaktır.