Manisa’nın Yunusemre ilçesine bağlı Muradiye Mahallesi’nde, daha önceden aile sağlığı merkezi olarak hizmet veren eski bina tadilattan geçirilerek mahalleye kazandırılıyor… Merkezde, 2 aile hekimi görev alacak

Burhan AKDEMİR-özel

Manisa’nın Yunusemre ilçesine bağlı Muradiye Mahallesi’ndeki aile sağlığı merkezinin ilçe nüfusuna oranla yetersiz kaldığını, gazetemiz Manisa Olay’ın sayfalarından, geçtiğimiz günlerde duyurduk. Manisa’nın 4-5 ilçesinden bile fazla nüfusa sahip mahallesinde aile sağlığı merkezi noktasında yapılan çalışmalarla ilgili Manisa İl Sağlık Müdürlüğü’nden bilgi verildi. Yapılan bilgilendirmede, mahallede bulunan eski aile sağlığı merkezinin tadilattan geçirildiği ve iki aile hekiminin en kısa zamanda göreve başlayacağı ifade edildi.

Manisa İl Sağlık Müdürlüğü’nden verilen bilgide mahalledeki aile hekimliği birimine kayıtlı 27 bin 521 kişi bulunduğu ifade edildi. Açıklamanın devamında şöyle denildi: “Yunusemre ilçesi Muradiye Mahallesi bölgesinde hizmet vermekte olan ve İstasyon Caddesi üzerindeki Yunusemre Belediyesi tarafından tahsis edilen eski Devlet Hastanesi Ek Hizmet binasına taşınan Muradiye Aile Sağlığı Merkezi 7 aile hekimliği biriminden oluşmaktadır. Aile hekimliği birimlerine kayıtlı 27 bin 521 nüfus bulunmakta olup; hekim başına ortalama 3 bin 932 nüfusa hizmet sunulmaktadır. Muradiye Mahallesi, organize sanayi bölgesine yakın olması sebebi ile nüfusu yaklaşık 35 bindir. Ayrıca bölgede üniversite kampüsü bulunmaktadır.”

Gördes eski sağlık ocağının yerine yenisi yapılıyor Gördes eski sağlık ocağının yerine yenisi yapılıyor

ESKİ ASM TADİLATTAN GEÇTİ

Muradiye’nin nüfusunun zaman içinde sürekli arttığına vurgu yapılan açıklamanın devamında, şöyle denildi: “Eski aile sağlığı merkezi binası tadilatı yapılarak kullanılır hale getirildi. Binada ilk etapta 2 aile hekimliği birimi planlandı. Mevcut binanın aile sağlığı merkezi olarak kullanılması için Valilik oluru alınıp; Sağlık Bakanlığı’nın onayına sunuldu. Bakanlığımızca uygun görüldüğü takdirde bir ay içerisinde yeni aile hekimlerinin atanması gerçekleştirilecek. Birinci basamak sağlık hizmeti sunumunun daha kaliteli verilebilmesi ve hizmete ulaşılabilirliğinin arttırılması amacıyla Yunusemre Muradiye Aile Sağlığı Merkezi ve yeni açılacak olan Yunusemre 17 nolu Aile Sağlığı Merkezi bünyesinde toplamda 9 aile hekiminin hizmet sunması sağlanacak.”