Yaren Leylek geçen yıl Adem Amca ile 17 Mart'ta buluşmuştu. Bu yıl ise erken göç ederek, 29 Şubat itibariyle Adem Amca'nın kayığına konan Yaren, 13. kez onu bekleyenlerle buluşmuş oldu.

Ayrıca, Türkiye'yi Avrupa Leylek Köyleri Birliği'nde temsil eden tek köy olan Eskikaraağaç Leylek Köyü, her yıl binlerce leyleğin göç rotası üzerinde yer alıyor. Bu köy aynı zamanda yerleşik leyleklere de ev sahipliği yapmaktadır.

13 yıl önce, Uluabat Gölü'nde balık tutarken kayığına konan Yaren Leylek ile dostluğu başlayan Adem Yılmaz'ın tanık olduğu bu olay, uluslararası bir üne kavuşmuştu. Hikaye, fotoğraflandıktan sonra Yunanistan'da gölge oyunu olarak sahnelenirken, Avusturya ve Almanya'da ders kitaplarında yer aldı. 2019'da Burak Doğansoysal tarafından filme alınan ve Karacabey Belediyesi'nin katkılarıyla hazırlanan 'Yaren' adlı belgesel, Prag Film Ödülleri'nde en iyi belgesel ödülünü kazandı. Geçtiğimiz yıl, Karacabey Belediyesi ise Balıkçı Adem ve Yaren Leylek'in heykelini diktirerek, hikayenin köy meydanında ölümsüzleşmesini sağladı.

Turizme de katkısı var

Yaren Leylek ve Adem Amca’nın bu masalsı hikayesi, köyde turizm hareketliliğini de beraberinde getirirken, köyde adeta Yaren Leylek turizmi başladı. Hikâyeyi duyan ve leylekleri yakından görmek isteyen on binlerce doğasever, her yıl Bursa’nın Karacabey ilçesindeki Leylek Köyü Eskikarağaç’ı ziyaret ediyor. Yaren Leylek’in köyde koruyucu ailesi görevini de Beyzanur Çakıl üstleniyor.

Teklif yağıyor… Otomobil değil hikayesi ilginç! Teklif yağıyor… Otomobil değil hikayesi ilginç!

Adem Amca ve Yaren’i görmeye gelenler arasında; Ata Demirer, Aslıhan Gürbüz, Yıldıray Şahinler gibi ünlü isimler de yer alırken, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan da hikayeyi 7/24 canlı izlemek isteyenler için internet üzerinden Yaren Leylek yayınını açtıklarını duyurdu. Yarenleylek.com veya YouTube üzerinden kullanıcılar, 7/24 leylek yuvasını canlı olarak izleyebiliyor.

Balıkçı Adem Yılmaz da Yaren'in bu sene erken geldiğini kaydederek, "Çok şükür kavuştuk. İnşallah bu sene de güzel günler geçireceğiz" ifadelerini kullandı. 

Editör: Nuray Bozkurt