İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, üzüm bağlarında yaşanan hastalığa ve rekolte kaybına değindi. Başkan Akan, “Eğer devlet çiftçinin zararını karşılamazsa, üreticinin borçlarını ertelemezse, üreticiye destek sağlamazsa pazarda üzüm bulamayacağız” dedi.

Bahar aylarından itibaren yaşanan sağanak yağış ve dolu üzümü vurdu. Üzüm bağlarında mildiyö hastalığı nedeniyle rekolte kaybı yaşanıyor.

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, üzüm üreticilerini ziyaret ederek sorunları dile getirdi.

Milyonlarca emeklinin gözü Meclis’e çevrildi Milyonlarca emeklinin gözü Meclis’e çevrildi

“EKONOMİK KRİZLE BOĞUŞAN ÇİFTÇİLERİ BİR DE HASTALIK VURDU”

İYİ Partili Akan, “Manisa üzümün başkenti. Geçen sene üzümde rekolte 400 bin tonken bu sene 100 bin tonun altında olacak. Yani vatandaşlarımız 2 ay sonra pazarda salkımla üzüm alacaklarına taneyle üzüm almak zorunda kalacaklar. Manisa’nın bağlarını hastalık vurdu. Mazot fiyatlarının, ilaç ve gübre fiyatlarının 10 kat artması sebebiyle bağına bahçesine yeteri kadar bakamayan üretici şimdi de hastalıkla uğraşmak zorunda kaldı” dedi.

“MİLLETİN EFENDİLERİNE SAHİP ÇIKALIM”

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan son olarak şu ifadeleri kullandı, “Geçen yıl açıklanan üzün fiyatı, üreticinin maliyetini ancak karşılayabildi. O zaman da uyarmıştık, böyle devam ederse ileride üzüm bulamayacağız çünkü çiftçi bağına zor bakıyor demiştik. Bu yıl yine sesleniyorum, eğer devlet buna bir çözüm bulmazsa, çiftçinin zararını karşılamazsa, üreticinin borçlarını ertelemezse, üreticiye destek sağlamazsa pazarda üzüm bulamayacağız. Çiftçi milletin efendisidir, efendilerimize sahip çıkalım” Özkan ÇELİK

WhatsApp Image 2023-08-04 at 15.00.12WhatsApp Image 2023-08-04 at 15.00.11