Konya Şehir Hastanesi’nde görevli Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya, başka bir hastanede güvenlik görevlisi olduğu belirtilen 39 yaşındaki Hacı Mehmet Akçay tarafından poliklinikte vurularak öldürüldü. Olay tüm Türkiye’yi derinden etkilerken, sağlıkçılar da ülkenin dört bir yanında ayaklandı

Manisa’da, Tabip Odası öncülüğünde sağlıkçılar Manisa İl Sağlık Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Konya Şehir Hastanesi’nde görevli Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya’nın görevi başında öldürülmesiyle ilgili toplanan sağlık çalışanları yaşanan olayı kınadı. Basın açıklaması sırasında bazı sağlık çalışanları gözyaşlarına hakim olamazken, yaşanan olay lanetlendi. Sağlık çalışanları, iki gün iş bıraktıklarını duyurdu.

Konya Şehir Hastanesi’nde görevli Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya, başka bir hastanede güvenlik görevlisi olduğu belirtilen 39 yaşındaki Hacı Mehmet Akçay tarafından poliklinikte vurularak öldürüldü.

Çiçek aşısı, maymun çiçeğine karşı yüzde 85 koruyor Çiçek aşısı, maymun çiçeğine karşı yüzde 85 koruyor

Olayın ardından tüm Türkiye’de olduğu gibi, Manisa’da da tepki vardı. Manisa Tabip Odası öncülüğünde, İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanan sağlık çalışanları ortak basın açıklaması yaptı. İki gün iş bırakıldığı ifade edilen açıklamaya Manisa Tabip Odası’nın yanı sıra Tabip Sen, SES, MAHED, Diş Hekimleri Odası, Hekim Birliği Sendikası, Birlik ve Dayanışma Sendikası, Türk Sağlık Sen, Eczacı Odası, CHP’li yöneticiler ve sağlık çalışanları yer aldı.

Ortak açıklama öncesinde sendika temsilcileri söz alarak yaşanan olayı kınadı. Daha sonra grup adına açıklamayı Manisa Tabip Odası Başkanı Hasan Semih Bilgin yaptı.

Başkan Bilgin, açıklamasında şöyle dedi:

“6 Temmuz 2022 tarihinde Konya Şehir Hastanesi’nde, görev yaptığı esnada hasta yakını tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucunda katledilen Dr. Ekrem Karakaya’yı kaybetmenin derin üzüntüsü ve aynı zamanda öfkesi içindeyiz. Biz sağlık emek ve meslek örgütleri olarak; bu şiddet sarmalının genişlemesi karşısında siyasi iktidarı defalarca uyardık. Sağlıkta şiddetin münferit bir olgu olmadığını, bunun toplumsal ve politik bir sorun olduğunu, gerekçeleriyle birlikte tekrar tekrar ifade ettik. Sağlık kurumlarında meydana gelen silahlı saldırıların artışı nedeniyle bu konuda önlemler alınmasını ve 6136 sayılı yasada değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifleri önerdik. Ancak tüm uyarılarımız görmezden gelindi, bilinçli bir yaklaşımla şiddetin kaynağı toplumsal bağlamından koparılarak sorun bireylere indirgendi. Sorumlular bu durumu arada bir kınamak dışında bir adım atmadı. Kınamanın bir işe yaramadığı ve sağlıkta şiddet olgusunun çığırından çıktığının bakanlık da farkında olacak ki; sağlıkta şiddet istatistiklerinin yer aldığı “Beyaz Kod” verileri tüm ısrarlarımıza ve konuya dair dava açmamıza rağmen toplumla paylaşılmamaktadır. Sorumluların bu yaklaşımı bugün yeniden bir cinayetle sonuçlandı. Ülkede artan şiddet iklimi, bizlerin sadece çalışma koşullarını bozmakla kalmamış, can güvenliğimizi de ortadan kaldırmıştır. Her anlamıyla tıkanan sağlık sisteminin tüm sorumluluğu hekimlerin ve sağlık emekçilerinin omuzlarına yıkılmakta, bu durum bizleri hedef haline getirmekte, sağlık alanında yürütülen politikalar bizlere, şiddet, ölüm, çaresizlik ve umutsuzluk olarak geri dönmektedir.”

Sağlık emekçilerinin en ufak bir zarar görmesine tahammülleri kalmadığını ifade eden Bilgin, “Şiddet daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi, öngörülebilir ve önlenebilir toplumsal bir sorundur ve sorun çözmeye niyetli bütünlüklü politikalarla aşılabilecektir. Güvenli çalışma alanı sağlamak siyasal iktidarın sorumluluğundadır. Sağlık Bakanı başta olmak üzere sorumluluğunu yerine getirmeyen yetkililer derhal istifa etmelidir. Bizler bu konuda, yaşam hakkımız ve güvenli çalışma koşulları için, gücümüzü; her yerde, her koşulda, hep birlikte göstermeye hazır olduğumuzu bir kere daha belirtiyoruz. Bu çerçevede bugün ve yarın ülke genelinde iş bırakıyoruz. Dr. Ekrem Karakaya’nın ailesine ve tüm sevenlerine taziyelerimizi iletiyoruz. Şiddet karşısındaki taleplerimize kulak tıkayanlardan, söylemleri ve politikalarıyla şiddeti teşvik edenlerden mücadelemizi yükselterek hesap soracağımızı bir kez daha ifade ediyoruz.” dedi. BURHAN AKDEMİR