Manisa’da toplu taşıma esnafı sonunda çileden çıktı... Her gün artan akaryakıt fiyatları, devlet tarafından karşılanacağı söylenen ancak yarısı bile karşılanmayan ücretsiz binişler, bakım masrafları derken işin içinden çıkamaz hale gelen Manisalı toplu taşıma esnafı, toplu taşımanın tabutunu omuzladı

Manisa’da toplu taşıma esnafı akaryakıt fiyatlarını ve devletin ücretsiz binişlere verdiği desteğin yeterli olmadığı gerekçesiyle eylem yaptı. Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde bulunan Manisa Canlı Hayvan Borsası’nın yanındaki durakta bir araya gelen esnafa, Manisa S.S. 155 Nolu Şehir İçi Denetimli Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Erdoğan Akatmacı da yönetimiyle birlikte destek verdi.

Halk otobüs işletmecilerinin gerçekleştirdiği eylemde konuşan Manisa S.S. 155 Nolu Şehir İçi Denetimli Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Erdoğan Akatmacı, her geçen gün artan ve kendilerini için büyük gider olan akaryakıt zamlarının önüne geçilmediği takdirde iş yapamaz hale geleceklerini ifade etti.

“BÖYLE GİDERSE BİZİM BU İŞİ SÜRDÜRMEMİZ İMKANSIZ”

6’lı masa bugün toplanıyor 6’lı masa bugün toplanıyor

Kooperatif Başkanı Akatmacı yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Salgın sürecinde toplu taşıma araçları çok sıkıntılı bir süreç geçirdi. 2 yıllık dönemde hat sahipleri sürücü parasını, tamir parasını elinde ne varsa satarak karşılamaya çalıştı. Şuanda tükenmiş durumda. Salgın dönemi bitti. Bu seferde maalesef akaryakıt zamları, akşam sabah çok yüksek oranda artış gösterdi. Geçen yıl 7,75 lira olan motorin fiyatı akşam itibariyle 28 lira oldu. Yüzde 300 zam gelmiş. Biz ise bir yıl içinde yüzde 70 gibi otobüs ücretlerine zam yaptık. Yani şuanda yüzde 230 oranında içerdeyiz. Artık ay ay yaptığımız zararlarla önümüzü göremiyoruz. Geçen ayın toplanan hasılat 30 bin lira ve bunun sadece akaryakıta gideri 23 bin lira. Yani zararımız her geçen ay artıyor. Bu ay itibariyle okullarda kapanıyor. Önümüzdeki aylarda biz 30 bin lirayı nasıl toparlayacağız. Hükümetimizden isteğimiz bir an önce ÖTV’siz veya KDV’siz akaryakıt imkanı sağlanması. Çünkü böyle giderse bizim bu işi sürdürmemiz imkansız.”

“GEÇTİĞİMİZ YILLARDA HASILATIN YÜZDE 30’U AKARYAKITA GİDERDİ, BU YIL İLK DEFA HASILATIN YÜZDE 80’İ AKARYAKITA GİDİYOR”

Kooperatif başkanı Akatmacı açıklamasının devamında yaşadıkları sıkıntılara çözüm bulunması için hükümete seslenerek şöyle konuştu: “Bazı arkadaşlarımız artık tamamen kontak kapatmak durumunda kalacak. 15 tane halk otobüsü sanayide tamirat parasını ödeyemediği, lastiğini alamadığı için çalışmıyor durumda. Günden güne bu sayı artacak. Manisa Büyükşehir Belediyesi’nden yüzde 25’lik zam talebinde bulunduk. Ancak talep ittiğimiz yüzde 25’lik zam bu akaryakıt zamları sebebiyle yine yeterli oranda kalmıyor. 3 ay önce Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi’nde otobüslere yönelik ayda 2 bin 200 TL gibi bir destek kararı alındı. Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyoruz. Ancak akaryakıta gelen zamlar öyle yüksek ki verilen desteği bir kalemde alıp götürüyor. Akaryakıta öyle bir zam geliyor ki artık önümüzü göremiyoruz. Geçtiğimiz yıllarda hasılatın yüzde 30’u akaryakıta giderdi, bu yıl ilk defa hasılatın yüzde 80’i akaryakıta gidiyor. Böyle bir giderde yoldan giden bir insanı otobüse zorla bindirsen de yine karşılayamazsın. Bizim arkamızda devlet desteği olmadı mı bu işi sürdürmemiz mümkün değil. 49 bin binişimiz var günlük, bunun 9 bini ücretsiz. Yüzde 40 engelli, 65 yaş üzeri. Devletten acilen destek bekliyoruz. Devlet desteği olmazsa bu işi sürdürmemiz zor. Hükümetimizden toplu taşıma yasası diye bir yasa çıkarmasını ve belediyelere toplu taşıma gideriyle ilgili bir pay ayırmasını talep ediyoruz. Artık mazot yoksa toplu taşımada olmayacak.”

“EVİMİZE EKMEK GÖTÜREMİYORUZ”

Eylemde söz alan halk otobüsü sahibi Mutlu Çakır, yaşadıkları ekonomik sıkıntı sebebiyle evine ekmek götüremez hale getirdiğini belirterek şöyle konuştu: “Sıkıntımız çok büyük. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyoruz. Bizim bu sıkıntımıza bir an önce çözüm üretmesini istiyoruz. Zor durumdayız. Mazot aldı başını gidiyor. Gelirimiz giderimizin çok altında ve karşılamıyor. Bizim etimiz budumuz ne ki bu giderleri karşılayalım. Evimize ekmek götüremiyoruz. 18 kalemde bize bedava yolcu taşıtan devlet, sadece 1500 lira destek veriyor. Bu neyi karşılıyor. Bir lastik bile şuanda 4 bin 500 lira. Sayın Cumhurbaşkanımız bize sahip çıksın. Manisa Milletvekillerine derdimizi anlatıyoruz ama topu büyükşehir belediyesine atıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün sağ olsun bize destek verdi ama o desteği de mazot zamları aldı götürdü. Toplu taşıma bitmiş durumda. Bize sahip çıkan yok. Manisa milletvekilleri yatıyorlar. Seçimden seçime sadece oy istemek için duraklara geliyorlar. Herkes çıkarının peşinde. Artık kontak kapatma durumuna geldik.”

“BİR OTOBÜS GÜNDE 40 LİTRE AKARYAKIT TÜKETİYOR”

Başka bir hat sahibi Kasım Delen ise, artan akaryakıt giderleri sebebiyle işin içinden çıkamaz hale geldiklerini belirterek, “Bu işe 1984 yılından beri yapıyorum. Ancak bu yıl yaşadığımız kadar büyük bir sıkıntı hiçbir yıl yaşamadım. Bir otobüs günde 40 litre akaryakıt tüketiyor. Şuanda 40 litre yakıtın fiyatı 1 bin 100 lira. Şoför gideri var. Kaliteli lastik 4 bin lira. Sigorta parası 6 bin 842. Kasko 5 bin 700 lira. Biz bu işin içinden artık çıkamaz hale geldik. Manisa’da yolcuların yüzde 25-30’unu bedava taşıyoruz. Biz bu bedava taşınan yolcunun desteğini devletimizden istiyoruz. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız bu konuda bize destek veriyor, Allah razı olsun, bunu inkar edemeyiz. Cumhurbaşkanına sesleniyoruz. Bu işe biran önce el atsınlar. Akaryakıt desteği istiyoruz. ÖTV’siz, KDV’siz yakıt istiyoruz. Şuanda hangi kişi ‘Ben işletirim’ diyorsa hemen aracımın anahtarını teslim etmeye hazırım. Gelsin çalıştırabilirse çalıştırsın.” diye konuştu.

Açıklamaların ardından halk otobüsü hat sahipleri otobüslerinin önüne sembolik olarak tabut koydu.  Esnaf, “Toplu taşıma bitmiştir ve ölmüştür. Ruhuna Fatiha” diyerek cenaze kaldırdı. HABER MERKEZİ