KADEM’den okula kütüphane KADEM’den okula kütüphane

İngilizce Öğretmeni Güllizar Karanfil Manisa'nın Şehzadeler ilçesine bağlı Sancaklıbozköy 75. Yıl Ortaokulunda 'Kül kedisi' ile 'Pamuk Prenses ve yedi cüceler' adlı oyunu İngilizce sergiledi. Köy okulunda ilk defa İngilizce tiyatro sergilenmiş olurken, öğrencilerin ve köy halkının çok ilgisini çeken oyun büyük beğeni topladı.

Köy okulunda sahne olmamasına rağmen yılmadan çalışan ve köydeki spor salonunu tiyatro salonuna çeviren öğretmen ve öğrencileri izlemeye gelenler arasında Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Gençay, il ve ilçe milli egitim müdürlüğü şube müdürleri de yer aldı. 

Daha önce William Shakespeare'in Hamlet, Bir yaz gecesi ve rüyası, Romeo ve Juliet'i İngilizce sahneleyen Güllizar Karanfil bir köy okulunda çalışmaktan ve İngilizce tiyatro yapmaktan büyük keyif aldığını belirtti.

İngilizce tiyatrolar sayesinde çocukların İngilizce konuşma kaygılarını ve korkularını yenmede, İngilizce ile daha entegre olmalarında büyük katkısının olduğunu belirten Karanfil, ayrıca öğrencilerin dil becerisi geliştirip, daha sosyal, daha başarılı bireyler olarak yetişmekerine de katkı sağlandığını ve İngilizce tiyatroların var olması gerektiğini savundu.

Kale sahneye döndü

Sahne olmadığı için spor salonundaki kaleyi sahneye çeviren öğretmen ve öğrenciler seyirciler tarafından da takdir edildi. Tiyatronun kolay ve masrafsız bir öğrenme, eğlenme ve dinlenme aracı olduğunu belirten Güllizar Karanfil, tiyatronun her yerde her dilde yapılabileceğini vurguladı.

Beden dilinin yüzde 55, ses ve tonlamanın yüzde 38, kelimelerin ise yüzde 7 etkili olduğu iletişimde tiyatronun İngilizce olmasının sorun teşkil etmediğini vurgulayan Karanfil, "Çocukları kötü alışkanlıklardan, teknoloji bağımlılığı, sigara gibi zararlı maddelerden uzak tutmak ve boş zamanlarını daha etkili değerlendirmeleri için tiyatro yapıyorum." dedi.

                    

Kaynak: İHA