31 Mart 2024’te gerçekleştirilecek yerel seçimler öncesi belediye başkan adaylarının yanı sıra belediye meclis üyelerinde de seçim heyecanı yaşanıyor… Türkiye nüfusunun yüzde 12’sini oluşturan engelliler, yerel seçimler öncesi belediye meclis üyeliği sıralamasında seçilebilir yerlerden gösterilmedi.

Manisa'da da durum ülke genelinde olduğu gibi engellilerin siyaset engeline takılmasıyla sonuçlandı. Buna göre, AK Parti'den Şehzadeler Belediyesi Meclis üyesi olmak isteyen Manisa Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Yasemin Yıldız 23'üncü sıradan, CHP'den Şehzadeler Belediyesi meclis üyesi olmak isteyen Altınokta Körler Derneği yönetim kurulu üyesi Bahri Lekesiz 17'nci sıradan, AK Parti'den Yunusemre Belediyesi meclis üyesi olmak isteyen Beyazay Görme Engelliler Derneği eski başkanı Mehmet Göktaş 28'inci sıradan ve İYİ Parti'den Yunusemre Belediye meclis üyesi olmak isteyen Manisa Kent Konseyi Engelli Meclisi eski başkanı Elçin Yörükoğlu 16'ncı sıradan aday gösterildi.

KENDİ SORUNLARINA SAHİP ÇIKAMAYACAKLAR

Özgür Özel'den bomba erken seçim açıklaması! Özgür Özel'den bomba erken seçim açıklaması!

Siyasi partilerin belediye meclis üyeliği sıralaması sonuçlarına göre, kendi sorunlarını belediye meclislerine taşıyarak yerinde ve en doğru şekilde çözmek için mücadele veren engellilerin bu isteği başka bahara kaldı. Engelli alanında örgütlenmiş sivil toplum kuruluşlarının üyeleri alt sıralara konarak belediye meclisine girme haklarının engellenmesine büyük tepki gösterdi. Engelliler, bu alanda ve kendilerine büyük hizmetleri olmuş adayları belediye meclisinde görmek ve seslerinin meclis salonunda duyulmasını istediklerini söyledi. Birçok engelli de, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) hesaplamalarına göre dünya nüfusunun yüzde 15'i, Türkiye nüfusunun yüzde 12’sinin engelli olduğunu ve bu oranda meclislerde temsil edilmek istediklerini belirtti.

Muhabir: Özkan ÇELİK