Manisa’da çay ocakları ve kahvehanelerde çay satış fiyatına zam yapıldı. Buna göre bir bardak çayın fiyatı 2,5 TL’den 4 TL’ye yükselmiş oldu.

Manisa’da ‘Sanayi ve Teknoloji İşbirliği Kurulu’ toplandı Manisa’da ‘Sanayi ve Teknoloji İşbirliği Kurulu’ toplandı

Burhan AKDEMİR 

Türk halkının en çok tükettiği içecek olan çaya zam geldi. Manisalı kahveciler, artan maliyetlere daha fazla dayanamadı ve bu yılın ilk zammını uygulamaya koydu. Manisa’da ‘oturak kahve’ olarak tabir edilen ikinci sınıf kahvehanelerde çay fiyatları 2 lira 50 kuruştan 4 liraya yükseldi. 
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Manisa Kahveciler Odası Başkanı Mehmet Çetin, artan maliyetler karşısında başka çarelerinin kalmadığını belirterek sözlerine başladı. Çetin, “Girdi maliyetlerimize yüzde 73 oranında zam geldi. Biz de bu şekilde fiyat tespit komisyonuna rapor vererek talepte bulunduk. 1 lira 85 kuruş gibi bir zam hakkımız doğdu. Biz de bunu 1 lira 50 kuruş olarak yansıttık. Şu anda bir bardak çayın maliyeti 3 liranın üzerine çıkmış durumda. Satışlarımız çok düşük, bu zamlardan sonra daha da düşecektir ancak biz de mecbur kaldık.” dedi.
Girdi maliyetlerine yılbaşından bu yana birçok kez zam geldiğine dikkat çeken Çetin, çay ücretlerine bu yıl ilk kez zam uygulandığını da sözlerine ekledi.