Manisa’da 2022-2023 Adli yılı düzenlenen törenle açıldı.

Manisa Adalet Sarayı bahçesinde düzenlenen törene Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, Manisa Adalet Komisyonu Başkanı Şahap Mutlu, Manisa Barosu Başkanı Ümit Rona, Manisa Büyükşehir Belediyesi 1. Hukuk Müşaviri Mahir Sağlam, hakimler, savcılar ve avukatlar katıldı. Başsavcı Yılmaz ve Komisyon Başkanı Şahap Mutlu birlikte Manisa Adliyesi çelengini sunarken,  Baro Başkanı Rona da Manisa Barosu çelengini sundu.

Törende bir konuşma yapan Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, 2022-2023 adli yılı açılışının hayırlı olmasını diledi. Başsavcı Yılmaz, “Adaletin tesisi için ülkemizin dört bir yanında fedakarca görev Yapan başta Hakim savcı ve avukatlarımız olmak üzere, adalet sistemimiz içinde görev yapan tüm yargı çalışanlarımıza yeni adli yılın hayırlı uğurlu olmasını mesleki olarak verimli bir yıl geçirmelerini diliyor, görevi başında Şehit olan yargı mensuplarımızı rahmet ve şükranla yad ediyorum” dedi.

Törende konuşan Manisa Barosu Başkanı Av. Ümit Rona, “2022-2023 Adli Yılı’nın açılışı bizler için umutlu bir günün adımıdır. Bugün bu meydanda olmamız için yüz yıl önce tarih yazan başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm atalarımızı, şehit ve gazilerimizi saygı, sevgi, rahmet ve minnetle anıyoruz. Aziz ruhları önünde saygı ile eğiliyoruz.  Bugünün önemi hepimiz için kutlu bir hedeftir. Bağımsız, güçlü ve adil bir yargının tesisi hepimiz için güvencedir. Eksiklik, aksaklık ve yanlışlıkların söylenmesi ve düzeltilmesi hakim-savcı-avukat üçlüsündeki her bir unsurun ve nihayette hepimizin görevi ve sorumluluğudur. Yargıya yönelik eleştirilerin yıpratıcı değil yapıcı yönde olması için çaba vermek güvence olan yargı erkinin korunması için lüzumludur. Medyanın hakim, savcı, avukata yönelik dosyadan bihaber bir anlayışla müdahale aracı olarak kullanılması yargıya zarar verici bir tutumdur. Avukatların savunma görevini üstlendiği dosyalardan dolayı hedef gösterilmesi kabul edilemez bir cehalet emaresidir. Hakim, savcı ve avukatların yargı faaliyetlerinden dolayı sosyal medyada hedef gösterilmesi adil yargılanma hakkı, savunma kutsallığı ve masumiyet karinesine bir saldırıdır. Eleştiri ile saldırı arasındaki çizgi medeni ve çağdaş bir toplumda korunmak zorundadır. Yargı süreçlerinin hassaslığı ve toplumun yargıdan beklentisinin farkında olarak görevlerimizin icrasında inisiyatif almaya devam etmeliyiz.  Anayasasında hukuk devleti olmanın ayrıcalığını olan bir ülkede baro gibi önemli bir hukuk kurumumun yargı içindeki gücü ve önemi tartışmasızdır. Adil, güçlü, dik duran bir yargı sisteminin olmazsa olmaz bir yanı da elbette sav ve karar yanındaki diğer bir yapı taşı olan savunmadır. Hakim, savcı ve avukatlardan oluşan yargının elbette sorunların çözümünde ön yargısız ve samimi bir işbirliğinin gerekliliği tartışmasızdır.” şeklinde konuştu.

Manisalı üzümcü TMO’ya siyah çelenk bıraktı Manisalı üzümcü TMO’ya siyah çelenk bıraktı

Rona, sözlerini şöyle sürdürdü: “Manisa Barosu olarak TBB ve Adalet Bakanlığı nezdinde sürdürdüğümüz önemli görüşmelerde ve yerelde ortaya koyduğumuz saygın ve vakur duruş tüm hukuk camiası için umutlu ve onurlu bir örnek olmuştur. Bir Cumhuriyet Kurumu olan Baromuzun sorunların çözümünde ortaya koyduğu konuşulabilirlik, müzakere etmede fikir öne sürebilirlik, etkili inisiyatif alma refleksi, sorun çözümünü yerel ve ulusal boyutta dile getirme gücü tüm meslektaşlarımız için memnuniyet verici bir özlemi ortaya koymuştur.  Bugün yeni bir adli yıl açılışını birliktelik duygusu ile gerçekleştiriyoruz. Bu konuda hakim, savcı ve avukatlar olarak beraberlik, saygı, samimiyet ve ciddiyet esasları ile yeni bir adli yılı karşılıyoruz. Bu konuda birbirini öteki gören anlayışlardan uzak, hukukçu bilgeliği ve olgunluğu ile bu adli yılın huzurlu, mutlu, adalet dolu bir yıl olması çabasını hep birlikte vereceğimize inanıyoruz. Cumhuriyet değerlerinin korunmasında, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ ün gösterdiği muasır medeniyet hedefine ulaşmakta, Evrensel Hukuk İlkelerinin korunmasında ve mutlu bir yurttaş olmakta adaletin temel olduğunu bilerek yeni adli yılın huzurlu, mutlu, başarılı ve hukukun üstünlüğünün tüm unsurları ile gerçekleştiği bir yıl olmasını diliyoruz. Bağımsız yargı, hukukun üstünlüğü, adil yargılanma, insan hakları konusunda öncü duruşu ile Manisa Barosu bu adli yıla hazırdır.  Manisa Barosu tüm üyeleri, gücü ve kabul gören sözü ile yeni adli yılın başarılı bir yıl olması için hazırdır.” HABER MERKEZİ