31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’ne kısa bir süre kaldı. Seçime sadece günler kalmasının ardından siyaset kazanı da kaynamaya başladı. Ülke genelinde olduğu gibi Manisa’da da siyaset sahnesinde hareketlilik yaşanmaya devam ediyor. Bu bağlamda yerel seçimler için resmi ittifakların yanı sıra ‘örtü altı’ ittifaklar da yapılıyor.

Manisa’da merkezde ise Cumhuriyet Halk Partisi ve DEM Parti arasında yapılan ittifak kapsamında CHP’nin Şehzadeler ilçesindeki meclis üyesi aday listesinde 9’uncu sırada DEM Partili Cevdet Işık’a yer verilmişti. Seçimlere yaklaşırken Manisa’da yapılan ittifakın belgeleri ortaya çıktı.

Cumhuriyet Halk Partisi ve DEM Parti, ülke genelinde bazı bölgelerde ‘Kent Uzlaşısı’ adı altında ittifak yoluna gidiyor. Manisa da CHP ve DEM’in ittifak yoluna gittiği iller arasında yer alıyor.

Sabah’ta yer alan iddialara göre Manisa’da DEM Parti İl Teşkilatı, Yunusemre ve Şehzadeler ilçelerinde kendi adaylarını çıkararak seçime girme kararı aldı. Karar, yönetim kurulu defterine işlenerek imza altına alındı. Ancak kısa bir süre sonra CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Manisa ziyaretinin ardından DEM Parti Genel Merkezi, İl Yönetiminin kararına rağmen iki ilçede adaylarını geri çekti ve Manisa Büyükşehir Belediyesinde aday çıkarmadı.

TOPLANTININ KONUSU: İTTİFAK GÖRÜŞMELERİ

CHP’nin kent uzlaşısı adı altında DEM Parti ile yaptığı ittifak bir kez daha gözler önüne serildi. Manisa'da DEM Parti il örgütü, 19 Şubat günü yönetim kurulunu topladı. Toplantının konusu, "belirlenen adaylarla seçime girmek ve ittifak görüşmeleri" olarak kayda geçti. DEM Parti Manisa İl Başkanı Hüseyin Kılıç önderliğinde gerçekleştirilen toplantının ardından yönetimdeki 7 isim kendi adaylarıyla seçime girmek yönünde oy kullanırken 4 isim ise aday çıkarılmaması için oy kullandı.

Buna göre Yunusemre ve Şehzadeler ilçelerinde oy çokluğu ile aday çıkarılması kararı alınarak yönetim kurulunca imza altına alınıp karar defterine işlendi. Aday başvurularının son günü olan 20 Şubat günü ise İlçe seçim kurullarına aday dosyaları verildi.

İŞTE İTTİFAKIN BELGESİ

Sabah, Manisa'da hangi pazarlık ve şartlar altında gerçekleştiği bilinmeyen ittifakın belgelerine ulaşmayı başardı. DEM Parti Manisa İl Yönetiminin karar defterinde, ittifak görüşmelerinin yapıldığı açık ve net bir şekilde kayda alındı. Doldurulan karar defterinin, "toplantının konusu" bölümünde "ittifak görüşmeleri" başlığı atıldı.

Manisa’da alternatif 23 Nisan kutlaması Manisa’da alternatif 23 Nisan kutlaması

ÖZGÜR ÖZEL MANİSA’YA GELDİ

Manisa'da DEM Partinin 19 Şubat günü aldığı kararın ardından İl Başkanı Hüseyin Kılıç, Akhisar, Gölmarmara, Alaşehir, Salihli, Turgutlu, Saruhanlı, Kırkağaç, Yunusemre ve Şehzadeler ilçelerinde aday çıkarttıklarını duyurmuştu. Bu açıklamadan sadece 1 hafta sonra 2 Mart günü CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Manisa'ya geldi. Burada yaptığı bir konuşmada, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi'yi işaret ederek, "Bu Çerçi'yi yenmek için Yunusemre ittifakı altında birleşmeye ihtiyaç var" dedi.

ORTAKLIK RESMİLEŞTİ: CHP LİSTESİNE DEM PARTİLİ GİRDİ

İddialara göre bunun üzerine DEM Parti Genel Merkezi, İl yönetiminin aldığı karara rağmen, Yunusemre ve Şehzadeler ilçelerinde adaylarını geri çekti. Manisa Merkezde de CHP adayını destekleme kararı aldı. Daha önce iki ilçede aday çıkaracaklarını açıklayan DEM Parti Manisa İl Eş Başkanı Hüseyin Kılıç, Manisa'da Şehzadeler ve Yunusemre'de belediye başkan adayı çıkarmayacaklarını, Şehzadeler'de 6'ncı Sıra belediye meclis üyeliği için CHP'nin listesinde Cevdet Işık'la temsil edileceklerini, Yunusemre'de ise meclis üyeliği için aday listesi hazırladıklarını açıkladı.

Kaynak: Sabah