Vali Ünlü, okulları teftişe çıktı Vali Ünlü, okulları teftişe çıktı

Manisa Fen Lisesi bu yıl mezun ettiği toplam 74 öğrencisiyle 2023-YKS’de en yüksek ortalamaya ulaşarak tarihi rekor kırdı. İlk binde 12 öğrenci, 26 derece elde etti. Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş, Şube Müdürleri Levent Çimen, Özgür Yıldız, Üçler Yıldırım, Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Halil Kallat, Türk Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Koray Özgürler, okul müdürleri okulda düzenlenen programa katıldı, başarılarından dolayı okulu tebrik etti.

Manisa Fen Lisesi Müdürü Hüseyin Kırtaş, elde edilen başarılarla ilgili bilgilendirme yaptı. 2022-2023 eğitim öğretim döneminde 74 öğrenci mezun verdiklerini, 2023-2024 döneminde ise 120 öğrencinin okula alınacağını açıkladı. Kırtaş, “Burada her bir öğrenci bizim için çok önemlidir. Tabi öğrencileri mezun ederken aldığımız seviyeden hangi noktada mezun ediyoruz bunlar bizim için önemli. Okulumuz bu yıl 11. Dönem mezunlarını verdi. 11 yıl içerisinde verdiği sonuçlara baktığımızda en iyi sonuçlardan birini elde ettik. Hatta en iyi sonuç diyebiliriz. Bu yıl 74 öğrenci mezun etti. Bu 74 öğrenciden ilk binde 12 tane öğrencimiz var. Bireysel anlamda en başarılı öğrencimiz Talha Safa Küçük Sayısalda Türkiye 18.si oldu. Bizi gururlandırdı. İlk 10 binde 53 öğrencimiz var. 20 binde 63 öğrenci var. İlk 30 binde ise öğrencilerimiz yüzde 85’i yer aldı.  Öğrencilerimiz tüm puan türlerinden son 6 yılın iyi derecelerini elde etti. Öğrencilerimizin yüzde 99’u sayısal puan türüne göre yerleşiyor. Belki her yıl 1-2 öğrenci farklı alandan tercih yapıyor. Önceleri öğrencilerin tercihi öncelikle tıp ve mühendislik olurdu, son birkaç yıldır ise mühendislikler daha çok tercih ediliyor. Bunda da Türkiye’nin görünürde bu anlamda biraz daha gelişmiş olması özellikle savunma sanayisinde gelişmesi önemli bir etken. Bu da çocukların tercihinde önemli bir etken haline geliyor. Destek olan, katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş, Yunusemre’nin bir eğitim kenti olduğunu vurguladı, bu eğitim kentinde bütün paydaşlarla birlikte çalışmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi. Demirtaş, eğitimin temel eğitimle başladığını böylece öğrencilerin liseye daha başarılı bir şekilde geldiğini, lisede ise bunu geliştirdiğini kaydetti. Demirtaş, “Manisa Fen Lisemizi tebrik ediyorum. Manisa’nın eğitimdeki zirvesi Manisa Fen Lisesi’dir. Okullarımızın başarılarını taçlandırmak lazım. Manisa Fen Lisesi sadece sınavlarda değil Teknofest, TÜBİTAK gibi yarışmalarda güzel dereceler elde ediyor. Öğrencileri bu okula gönderen müdürlerimize teşekkür ediyorum. Okul Müdürümüz Hüseyin Kırtaş nezdinde öğretmenlerimizi, idarecilerimizi, velilerimizi, öğrencilerimizi tebrik ediyorum” diye konuştu. Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Halil Kallat, Türk Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Koray Özgürler de birer konuşma yaparak Manisa Fen Lisesi’nin başarısından dolayı tebrik etti. Özkan ÇELİK