Halihazırda 290 bin çalışanı bulunan Çin'in önde gelen otomotiv firmalarından BYD, Türkiye'de dev bir yatırım hamlesiyle gündeme oturdu. BYD'nin Manisa’ya yapacağı 1 milyar dolarlık yatırımın Pazartesi günü düzenlenecek bir törenle resmen açıklanması bekleniyor. UEFA 2024’ün de ana sponsoru olan BYD’nin son model araçlarıyla otomotiv pazarında ipi elinde tutmaya başladığı biliniyor. Söz konusu yatırımın Manisa’da binlerce kişiye istihdam kapısı aralayabileceği belirtiliyor. AK Partili Bahadır Yenişehirlioğlu da söz konusu yatırım ile ilgili, “Çok yakında” diyerek araba görüntülerinin yer aldığı bir paylaşım yaptı. İşte tüm detaylar...

Küresel sorun Bitcoin’i vurmadı! Yükselişe geçti! Küresel sorun Bitcoin’i vurmadı! Yükselişe geçti!

BYD'nin 1 Milyar Dolarlık Manisa Yatırımı

BYD'nin Türkiye'ye yapacağı 1 milyar dolarlık yatırım anlaşması tamamlandı. Gizlilik kaydıyla Bloomberg'e konuşan kaynaklar, fabrikanın Manisa'da inşa edileceğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenecek bir törenle duyurulacağını belirtmişti.

Avrupa'ya Erişim Kolaylaşacak

Yeni tesis, BYD'nin Avrupa'ya erişimini kolaylaştıracak. Türkiye'nin Avrupa Birliği ile gümrük birliği anlaşmasına sahip olması, BYD'nin AB pazarına daha kolay giriş yapmasını sağlayabilir. Bu hafta Avrupa Birliği, Çin menşeli elektrikli araçların ithalatına uyguladığı gümrük vergisini yüzde 48'e kadar yükseltti. Türkiye ise yatırımları teşvik etmek amacıyla Çin'den ithal edilen motorlu taşıtlara uygulanan gümrük vergilerini hafifletti.

 

Türkiye ve Çin Arasında Güçlenen İşbirliği

Bu adım, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında perşembe günü Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü toplantısı sırasında yapılan görüşmenin ardından geldi. Bu görüşme, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin güçlenmesine zemin hazırladı.

 

BYD’den Tayland, Brezilya, Meksika ve Türkiye’ye yatırım

BYD, dünya genelinde genişleme stratejisi kapsamında çeşitli ülkelerde yatırımlar yapıyor. Çin'in en çok satan otomobil markası olan BYD, perşembe günü Tayland'da ilk elektrikli araç fabrikasını açtı. Ayrıca Brezilya'da bir fabrika inşa eden BYD, Meksika'da da bir fabrika kurmayı planlıyor. Avrupa'da ise Macaristan'da bir fabrika kurmayı duyuran BYD, Türkiye'de de ikinci fabrikasını inşa edecek.

BYD Modelleri Türkiye'de Satılıyor

BYD Co Ltd., Çin merkezli bir otomotiv ve elektronik şirketi olup, Şubat 1995 tarihinde Wang Chuanfu tarafından kurulmuştur. Şirket, otomobil, pil ve elektronik eşya parçaları üretimi yapmaktadır ve merkezi Shenzhen'de yer almaktadır. BYD, Türkiye'de de faaliyet göstermekte olup, ATTO 3 modeli ile pazarda yer almaktadır.

Manisa'da Binlerce Kişiye İstihdam

BYD'nin Türkiye'ye yapacağı 1 milyar dolarlık yatırım, ülkenin otomotiv sektöründeki uluslararası cazibesini artıracak önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Manisa'da inşa edilecek fabrika’nın binlerce kişiye istihdam kapısını aralayabileceği düşünülüyor. Türkiye ve Çin arasındaki ekonomik işbirliğinin güçlenmesiyle birlikte, bu yatırımın Türkiye ekonomisine ve istihdamına olumlu katkılar sağlaması bekleniyor.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Bahadır Yenişehirlioğlu, bu büyük yatırım hakkında şunları söyledi: "Manisa’mızı üretimin, gelişimin ve teknolojinin üssü yapma yolunda çalışmalarımız devam ediyor… Çok yakında… 🇹🇷🚘" 

Kaynak: Haber Merkezi