Trabzon'da kuyumculuk yapan Erhan Şakar, son bir haftada gram altın fiyatının yaklaşık olarak 100 TL arttığına dikkat çekti. Şakar, altının, dövizden daha fazla kazandırması nedeniyle yatırımcıların altına yönelmeye başladığını belirtti. Fiyatların yükselmesiyle birlikte talebin arttığını söyleyen Şakar, altını bozdurmak isteyenlerin ise fiyatın biraz daha yükselmesini beklediklerini ifade etti.

Şakar, “Yıl sonuna veya seçimlerden sonra altının 3 bin 500 TL'yi görebileceği konuşuluyor” dedi.

"Güvenilir yerlerden altın alınsınlar"

Şakar, "Merdiven altı" olarak adlandırılan yerlerde satılan kesme altının güvenilir olmadığını vurgulayarak, “Güvenilir altın almak isteyenler mağazalardan almalarını öneriyoruz. Öerdiven altı yerlerden, sertifikasız ve garantisiz kesme altın almalarını tavsiye etmiyoruz. Çünkü bu tür altınların kuyumcuya bozdurulmasında sıkıntı yaşanabilir. Kesme altın olarak bilinen altını yatırımcılara ne satıyoruz ne alıyoruz. Yatırımcı kesme altın almamalı. Sertifikalı ve garantili altını mağazalardan alsın” dedi.

Merdiven altı diye tabir edilen yerlerde satılan kesme altının güvenilir olmadığını kaydeden Şakar, “Güvenilir altın almak isteyenler mağazalardan almalarını tavsiye ediyoruz. Merdiven altı dediğimiz yerlerden ucuza, kesme altın dediğimiz sertifikasız, garantisiz bilmediği altını almalarını tavsiye etmiyoruz. Çünkü kuyumcuya bozmak için geldiklerinde sıkıntı yaşayacaklar. Mağazacılar olarak kesme altın ne alıyoruz ne de satıyoruz. Bunlar atölyeler arası dönen altındır.  Yatırımcının kesme altın denilen altını almasını tavsiye etmiyoruz. Ucuzuna kanıp kesme altın almasın. Sertifikalı garantili altını mağazadan alsın. Merdiven altı dediğimiz yerlerden ucuzuna kanıp almasınlar” diye konuştu. 

Nisan müjdesi… 9 kalemde milyonlarca liralık ödeme! Nisan müjdesi… 9 kalemde milyonlarca liralık ödeme!

Kaynak: İHA