Kurban Bayramı'nın 9 güne uzatılması sevinçle karşılanırken, bayram öncesi bilet ücretlerine yapılan zam vatandaşın belini büktü. 4 kişilik bir ailenin bayram ziyareti yapmak için harcayacağı yol parası asgari ücreti buluyor. 4 kişilik ailenin gidiş dönüş otobüs bileti 12 bin lirayı geçti.

İstanbul’dan Anadolu’nun yakın bir şehrine 4 kişilik bir ailenin gidiş dönüş otobüs maliyeti 12 bin lirayı bulurken aynı güzergâh için uçak bilet ücretleri 40 bin lirayı geçiyor. Beş günlük araç kiralama masrafı ise akaryakıt ile 30 bin liraya çıkıyor.

Hasar gören üreticilere destek! Hasar gören üreticilere destek!

YÜZDE 50'YE YAKIN ZAM YAPTILAR

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre Ramazan Bayramı’nda aynı güzergâhlara verilen bilet fiyatları ile bugünkü fiyatlar arasında büyük fark gözlendi. 30 Mart 2024 tarihinde aynı otobüs şirketi İstanbul-Konya biletine kişi başı 900 lira bedel biçerken, aradan geçen üç ayda (bugün) 1.200 TL istediği görülüyor.

Otobüs şirketi yetkilileri ise “Ramazanda böyle bir yoğunluk yaşamadık. Kurban Bayramı daha hareketli geçiyor. Fiyatlarda kısmen bir artış var. Bunun sebebi akaryakıt ücretleri değil. Yaşanan yoğunluk sebebiyle daha fazla ek sefer koyduk.

Koyulan her ek sefer başına otobüs kiralamak durumunda kalıyoruz. Ayrıca şoför ve muavine de ayrıca para vermemiz lazım” diyor.

Kaynak: Haber merkezi