Konya'da geçen yıl aynı aileden 7 kişinin öldürülmesiyle ilgili davada karar çıktı. Sanık Mehmet Altun'a 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Sanık, farklı suçlardan da 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Konya'da aynı aileden 7 kişinin öldürülmesiyle ilgili tutuklu sanık Mehmet Altun'a 7 kez ağırlaştırılmış müebbet, farklı suçlardan da 10 yıl hapis cezası verildi.

Mehmet Altun, 30 Temmuz 2021'de, uzun süredir husumetli olduğu Dedeoğlu ailesine silahlı saldırı düzenlemiş, 7 kişiyi öldürmüştü. Olayın ardından tutuklanan Altun, "canavarca hisle tasarlayarak kasten öldürme" suçundan yargılanıyordu.

Altun hakkında, 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyordu. Konya 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde davanın karar duruşması görüldü.

Son savunmaların ardından mahkeme heyeti kararı açıkladı. Mehmet Altun, 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Farklı suçlardan da 10 yıl hapis cezası aldı.

Diğer 10 sanık hakkında ise beraat kararı verildi.

KARAR DURUŞMASINDA NELER YAŞANDI?

Konya 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Mehmet Altun, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, müşteki avukatları ve sanık avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu.

Dedeoğulları ailesinin avukatları, duruşmada reddihakim talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, duruşmada verdiği ara kararda, yargılamayı uzatmaya yönelik olduğu kanaatine vararak katılan avukatlarının taleplerinin reddine karar verdi.

Duruşmada söz verilen sanık Mehmet Altun, Dedeoğulları ailesinin avukatlarına yönelik, "Ben bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye. Ben bugüne kadar söylenecek her şeyi söyledim." ifadesini kullandı.

Altun'un bu ifadeleri üzerine müşteki Çetin Dedeoğulları sanığa tepki gösterdi. Ardından duruşma salonunda kısa süreli arbede yaşandı.

Mahkeme başkanı, duruşmaya bir süre ara verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan terörle mücadele mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan terörle mücadele mesajı

Aranın ardından kararını açıklayan heyet, sanık Altun'a 7 kişiye yönelik "Canavarca hisle tasarlayarak kasten öldürme" suçundan 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Altun'a ayrıca "Yakarak mala zarar verme" suçundan 4 yıl, "Nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal" suçundan 4 yıl, "Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkındaki Kanun'a muhalefet" suçundan 2 yıl hapis cezası verildi.

Diğer sanıklar Yahya Çalık, İbrahim Keleş, Ramazan Çalık, Ali Çalık, Lütfi Keleş, Ali Keleş (Lütfi Keleş'in oğlu), Veli Keleş, Ali Keleş (Veli Keleş'in oğlu), Ayşe Keleş ve Ali Keleş'in (Harun Keleş'in oğlu) de "Canavarca hisle tasarlayarak kasten öldürmeye azmettirme" ve diğer suçlardan beraatine hükmedildi.AA