Soma Kaymakamı Fatih Akkaya, Manisa Valisi Enver Ünlü’yü ziyaret ederek “Cumhuriyeti Biz Böyle Yaşatacağız” temalı bir fotoğraf hediye etti. Kaymakam Akkaya, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 19 Mayıs 1919’da başlayan ve zorlu şartlarda verilen kurtuluş mücadelesini anlatan “Cumhuriyeti Biz Böyle Kazandık” temalı fotoğraftan esinlenerek hazırlanan ikinci yüzyılda Cumhuriyetin kazanımlarının anlatıldığı, içerisinde Togg, yerli traktör, çeşitli meslek gruplarından insanlar, Soma Belediyesi eski başkanı Ali Tulup ve kendisinin yer aldığı “Cumhuriyeti Biz Böyle Yaşatacağız” temalı fotoğraf görenlerin dikkatini çekti.

"Gelecek Nesillere Hatırlatmak İçin..."

Kaymakam Akkaya, “19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlayan kurtuluş mücadelemizi ve zaferle taçlandırdığımız Cumhuriyetimizi en güzel, en saf şekilde anlattığına inandığımız ve neredeyse bir yüzyıl gölgesinde gururlandığımız ‘Cumhuriyeti Biz Böyle Kazandık’ temalı fotoğrafı unutmamak, verilen zorlu mücadeleyi ikinci yüzyılda gelecek nesillere hatırlatmak amacıyla Cumhuriyetimizin 100. Yılında Soma’da gerçekleştirdiğimiz kutlamalarda ‘Cumhuriyeti Biz Böyle Yaşatacağız’ temalı bu fotoğrafı çektik. Bu fotoğraf ile Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan riyasetinde, bilim ve sanayi başta olmak üzere, her alanda yapılan başarılı çalışmalarla daha güçlü bir Türkiye olarak Türkiye Yüzyılında atılan sağlam adımlarla daha ileriye koşmaya devam edeceğimizi yansıtmak istedik. Millî Mücadele’deki ruh ve azimle, günümüz şartlarında mili ve yerli üretimi önceleyen, gelişen bir ülke olarak çocuklarımıza daha güzel bir vatan bırakmak istiyoruz. Şanlı tarihimizi ve köklerimizi unutmadan ve unutturmadan, bugünü çağın gerekleri ile kuşanarak ikinci yüzyılın inşasında yer alacak gençlerimize yönelik ‘Cumhuriyeti Biz Böyle Yaşatacağız’ temalı birlik, beraberlik, terakki ve devamlılık ifade eden fotoğraf çalışmamızla ülkümüzün gözden ırak olmayarak gönülden de ırak olmamasını hedefledik.” dedi.

Vali Ünlü: Anlamlı Bir İfade Olmuş

Bu anlamlı hediye için Kaymakam Akkaya'ya teşekkür eden ve ‘Cumhuriyeti Biz Böyle Kazandık’ temalı fotoğrafın Cumhuriyetimizin ne kadar zorlu şartlar altında kazanıldığının, milletimizin bağımsızlık aşkıyla verdiği o anlamlı mücadelenin ve milletimizin yaşadığı o büyük gururun önemli bir simgesi olduğunu ifade eden Vali Ünlü “Cumhuriyetimizin 100. yılına tanıklık etmek bizler için büyük bir gurur ve mutluluk. Cumhuriyetimizi nasıl kazandığımızın bu uğurda verilen mücadele ile Cumhuriyetin kazanımlarının nesilden nesile aktarılması çok önemli. Bu yıl 29 Ekim’de 100. yılımızı ülkemizin her yerinde büyük bir coşkuyla kutladık. Her yıl daha emin adımlarla ülkemizi daha ilerilere taşıyor olmanın gururunu yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında hep birlikte daha çok çalışıp daha çok üreteceğiz. Soma’da çekilen bu karede bunun anlamlı bir ifadesi olmuş.” dedi.

Tarihi Fotoğrafın Önemi

Siyah beyaz orijinali ve renkli versiyonu günümüze kadar binlerce kez paylaşılan, vatandaşların “Cumhuriyeti Biz Böyle Kazandık” dövizini elinde tuttuğu fotoğraf, Cumhuriyetimizin 10. doğum gününde Uşak’ta Foto Hüsnü adıyla tanınan Hüsnü Kazım Özler tarafından kaydedilmişti. 29 Ekim 1933 günü, eski Uşak Devlet Hastanesi’nin bulunduğu Dörtyol (Yazı) semtinde düzenlenen Cumhuriyet Bayramı töreni sırasında çekilen fotoğraf, yöresel kıyafetleriyle ellerinde Türk bayrakları ve cephanelerle Kurtuluş Savaşı’nda verilen mücadeleyi temsil eden geçit için hazırlanan vatandaşları görüntülüyor.

Sezen Aksu ve Ceylan Ertem sokak hayvanları için şarkı yazdı Sezen Aksu ve Ceylan Ertem sokak hayvanları için şarkı yazdı

Kaymakam Fatih Akkaya’nın hediye ettiği “Cumhuriyeti Biz Böyle Yaşatacağız” temalı fotoğraf, Cumhuriyetin ikinci yüzyılındaki kazanımlarının önemini ve devamlılığını vurguluyor. 

Muhabir: ÖZKAN ÇELİK