Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), El Nino'ya ilişkin rapor yayınladı.

Raporda küresel sıcaklıkların ve dünya genelinde aşırı hava koşullarının artmasına yol açan El Nino'nun sona erme işaretleri gösterdiğini aktarıldı. Bu yılın temmuz-eylül döneminde La Nina'nın görülme olasılığının yüzde 60 olduğu tahmin ediliyor.

Son 9 yılın kayıtlara geçen en sıcak dönem olduğu belirtilen raporda, 2020'den 2023'ün sonuna kadar etkili olan La Nina'nın soğutucu etkisinin de bunun önüne geçemediği belirtildi.

Raporda görüşlerine yer verilen WMO Genel Sekreter Yardımcısı Ko Barrett, "Haziran 2023'ten bu yana her ay yeni bir sıcaklık rekoru kırıldı ve 2023, şimdiye kadar kaydedilen en sıcak yıl oldu." ifadesini kullandı.

El Nino etkisinin sona ermesinin, "uzun vadeli iklim değişikliğinde bir duraklama" anlamına gelmediğine dikkati çeken Barrett, gezegenin ısıyı hapseden sera gazları nedeniyle ısınmayı sürdüreceğini kaydetti.

S I C A K H A V A K D S J S D

"HAVA KOŞULLARIMIZ DAHA DA ZORLU OLMAYI SÜRDÜRECEK"

Barrett, "Olağanüstü yüksek deniz yüzeyi sıcaklıkları önümüzdeki aylarda önemli bir rol oynamaya devam edecek. Atmosferimizdeki ekstra ısı ve nem nedeniyle hava koşullarımız daha da zorlu olmayı sürdürecek. Bu nedenle 'herkes için erken uyarılar', WMO'nun birinci önceliği olmaya devam ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

Rodos’a gidemeyen tatilcilerin isyanı: Dolandırıldık Rodos’a gidemeyen tatilcilerin isyanı: Dolandırıldık

S I C A K H A V A B S D S D J H

Kaynak: AA