Antalya’da 3 bin 64 rakımlı zirvede bahar aylarında örtü altına alınan ‘kar dağları’, yazın 3 ay boyunca ağaç motoruyla kesilerek hasat ediliyor. Dağın zirvesinden küpler halinde traktörle 5 saatte indirilen kar, pazarda şerbet yapılarak sıcak havalarda buz gibi ferahlık veriyor. 

Batı Toroslar'ın en yüksek noktası olarak bilinen Kumluca ilçesinde bulunan 3 bin 64 rakımlı Kızlar Sivrisi Dağı'na bahar aylarında çıkan pazar esnafı zirvede bulunan kar dağlarını örtü altına alıyor. Örtüne altına alınarak sıcaklardan korunan kar aşırı sıcaklarda erimeyerek Eylül ayına kadar pazar esnafının geçim kaynağı oluyor. Devasa kar kütleleri ortalama gündüz 20, gece ise eksi 5 derecede erimeden 3 ay boyunca kendini koruyor. Kar yazın pazarlarda kar şerbeti satan esnafın geçim kaynağı oldu. İlçede yaşayan Ramazan Ulusoy eşini de yanına alarak haftada bir gün traktörüne binerek 3 saat yolculuğun ardından kar kütlelerinin olduğu dağa çıkıyor.

23 Eylül sonbahar ekinoksu nedir? Sonbahar ekinoksu etkileri nelerdir? 23 Eylül 2023 ekinoksu... 23 Eylül sonbahar ekinoksu nedir? Sonbahar ekinoksu etkileri nelerdir? 23 Eylül 2023 ekinoksu...

5 SAAT SÜREN BİR YOLCUĞUN ARDINDAN İLÇE MERKEZİNE GETİRİLİYOR

Burada ağaç motorları ile kesine karlar, önce çuvallara konuluyor daha sonra ise güneşten etkilenmeyecek şekilde tekrar üstü örtülerek römorka yükleniyor. Yüklenen kar, patika yoldan tekrar 5 saat süren bir yolcuğun ardından ilçe merkezine getiriliyor. İlçe merkezinde ise pazarda kar şerbeti yapılarak vatandaşlara ikram ediliyor. Antalya'nın kavurucu sıcaklarında tüketilen karlar buz gibi ferahlık veriyor. 

"NİSAN VE MAYIS AYINDA GELEREK BURADA KAR BASTIRIYORLAR"

Kar dağlarını havadan dron ile görüntüleyen motokros tutkunu Şaban Dede, “Rakım yüksekliğimiz 3 bin 64. Bahar aylarında bu karları örtüyorlar. Sonra da pazara götürerek satıyorlar. Karın pazara ulaşma yolcuğu 5 saat sürüyor” dedi. 15 yıldır dağlardan kar taşıyan Ramazan Ulusoy, “3 bin 64 rakımlı Kızlar Sivrisi Dağı'nın eteklerinde bulunuyoruz. Her yaz bahar aylarında gelerek karlarımızın üzerini örteriz. Yazın da sıcaklar artında şehre indiriyorum. Hem sıcak havalarda milletimize hayır hem de ticaretimi yapıyorum" ifadelerine yer verdi.  İHA

AW007277_06AW007277_05AW007277_04AW007277_02AW007277_03AW007277_01