Merkez Bankası Swap’a son veriyor! Merkez Bankası Swap’a son veriyor!

Finansal analist İslam Memiş, kişisel YouTube kanalında altın ve dolar üzerinde piyasa değerlendirmesi yaptı.

Finansal analist İslam Memiş, Borsa İstanbul'un 10 bin 390 puanda seyrettiğini ve 10 bin 400 puanda takıldığını belirtti. Dolar kuru stabil bir seyir izlerken, Memiş her videosunda doların bir yatırım aracı olmadığını vurguladığını söyledi. Doların Türk Lirası karşısındaki değer artışının öneminden ziyade, gram altın ve gümüşle kıyaslanması gerektiğini ifade etti.

Söylediklerinin yatırım tavsiyesi olmadığının belirten Memiş şu ifadeleri kullandı:

"Borsa İstanbul 10 bin 390 puanda. 10 bin 400 puanda takıldı. Borsa tarafında kazançların vergilendirilmesi haber akışları ile baskılanma oluyor. Tepki alımları cılız kalıyor

Dolar kuru stabil. 32.58'de. Dolar endeksinde de 105.45 var. Burada da sakin bir seyir var. Eylül itibarıyla dolar uçacakmış beklentileri var. Buna inanıyorlar. Doların bir yatırım aracı olmadığını her videomda ifade ediyorum. Birikim akla gelince dolar akla geliyor.

Dolar TL kurundaki değer artışlarından bahsetmiyorum, doların getirisinden bahsediyorum. Türk Lirası karşısındaki 40-45 lira bantlık değer beklentimiz devam ediyor ama karşısında gram altını, gümüş de hesaplamak lazım. Bunu yapmayan doları yatırım aracı olarak görüyor."

Altın için kritik günün Cuma günü olduğunu söyleyen Memiş, “Cuma günü de ABD’den tarım dışı istihdam verisini bekleniyor. Ama tarım dışı istihdam verisi açıklandıktan sonra iki ihtimal var: Ya 2300 dolar ya da 2 bin 360 dolar bant aralığında hangi yöne kırılacağını o gün karar verecek. Kısacası Cuma günü karar verecek. Gram altın serbest piyasalarda 2460-2470 lira aralığında. Ufak da olsa yukarı yönlü hareketlilik var. Bu kez makası açıyorlar. Ucuz almayı fırsat gördürmüyorlar. Fiziki altın tarafta makas aralığına dikkat etmek gerekiyor.”

Kaynak: Haber Merkezi