Finans analisti İslam Memiş, Youtube kanalında piyasalara dair değerlendirmelerde bulundu. Memiş, mayıs ayında gümüşün gram altını tahtından ettiğini söylerken gram altında 3500 TL zirvesi için ise tarih verdi.

Memiş, "Mayıs bitti. Geniş bant aralığında, belirsizliğin olduğu mayıs ayı vardı karşımızda. Son işlem gününde de yatay bir süreç oldu. Sakin bir mayıs ayını geride bıraktık. Bu seyir 2 hafta daha devam edecek gibi duruyor. Bir dışsal etki olur, içsel etki olur tekrar yorumlarız ama bu sakin seyirin 2 hafta daha devam edeceğine işaret ediyor.

Bakan Şimşek açıkladı… Vergi muafiyeti geliyor! Bakan Şimşek açıkladı… Vergi muafiyeti geliyor!

Tatil de geliyor. İnsanlar ya tatile çıkacak ya da memleketlerine gidecekler. 9 günlük tatilde iç piyasalar da kapalı olacak" dedi.

Memiş şöyle devam etti:

"Borsa İstanbul 10 bin 409 puanda. 0.71'lik düşüşle mayısı uğurladı. Teknik düzeltmeler bitmedi. Yılın ilk yarısında borsa yatırımcısına kazandırdı. Kurumsal şirketleri seçenler borsada kazandı. Yılın ikinci yarısında da daha çok profesyonel destek alan yatırımcıların kazanacağı yatırımcılar olacaktır. Borsaya girecekler bu yüzden bir kez daha düşünsün. 9400'e kadar seviyeler masada duruyor düşüş için.

Dolar kuru 32.21 TL. Yatay bir seyirde haftayı tamamladı. Tekrar yukarı yönlü hareketlerde beklentimiz devam ediyor.

Dolar bir yatırım aracı değildir. Dolara yatırım yapanlar en az getiriye sahip olanlar olacak. Ara ara alım yapıyoruz ama parite için bunu yapıyoruz. Eğer döviz satın alacaksanız burada euro'nun 35 lira altına sarkmalar da alım fırsatı olarak değerlendirilmeli. Fed'den faiz kararları bekleyeceğiz."

"Gram altın 2427-2437 lirada. Ons altına kıyasla hareket eden bir gram altın var karşımızda. 2400-2450 lira aralığında olmaya devam ediyor. Gram altında alım zamanı gelmiştir. Gram altındaki yıl boyunca ve ikinci yarı beklentimizde 3000-3500 TL beklentim devam ediyor. Temmuzda yükseliş dalgası, eylül ayında yeni zirveler olabilir.

Mayıs ayının en sevdiğim olayı gümüşün yükselişi oldu. 11 yılın zirvesi test edildi. 31.20 dolarda gümüş onsu. Gümüş gram 32.46 kuruş. Burada da 33 liraya kadar yükselen gümüş gördük. Yılın ilk yarısında gümüş, altını tahtından etti."

Kaynak: Haber merkezi