Altın fiyatları aniden yön değiştirerek düşüş yaşadı... Bu düşüşten etkilenen gram altın fiyatı da ülke içinde geriledi, ancak dolar kurundaki sınırlı artış, değerli metalin kayıplarını kısmen telafi etti.

Yatırımcılar, altın fiyatları düşecek mi, yükselecek mi? sorularının cevaplarını ararken Altın ve Para Piyasaları uzmanı İslam Memiş yatırımcılara önemli uyarılarda bulundu.

İşte İslam Memiş’in o açıklamaları:

“Bayram öncesinde altın yatırımcılarını düşüşlere karşı uyarmıştık. Bayramdan sonra özellikle Temmuz ayında gram altında yükselişlerin başlayacağını belirtmiştik. Bayram öncesinde gram altının fiyatı 2400 TL seviyesindeydi, ancak bugün 2500 TL'ye yükseldi. Bu, iki haftada 100 TL değer kazandığı anlamına geliyor. Ons altında ise 70 dolarlık bir artış görüldü. Ons altın, 2.368 dolar seviyesine kadar çıktıktan sonra direnç seviyesiyle karşılaşarak 2.321 dolara geriledi. Bu durum da gram altında 20 TL'lik bir düşüşe neden oldu.

Gram altın serbest piyasada şimdi 2500 TL seviyesinden işlem görüyor. Enflasyonist bir ortam var, Merkez Bankaları altın topluyor. Küresel piyasada belirsizlik var, jeopolitik gerilimler var. Putin, Asya ülkelerini ziyaret ediyor, petrol fiyatları ve dolar endeksi yükseliyor. Her yerde bir kafa karışıklığı var. Bu nedenle yatırımcı güvenli limana yani altına yöneliyor.”

ALTIN ÇAĞINI YAŞAYACAK

2024 yılında altının altın çağını yaşayacağını vurgulayan Memiş, “Peki yatırımcı ne yapmalı? Her zaman söylüyoruz. Türkiye'de yatırımcısına en çok kazandıran yatırım aracı gram altın. Son 22 yıldır birinciliği bırakmadı. Son 22 yılda yüzde 8.000'den fazla getiri sağladığı için yatırımcısının yüzünü güldürüyor. Kısa bir mola verdi ancak. 2024 yılında altın "Altın Çağı"nı yaşayacak. Bundan sonraki süreçte altın rezerv para olma özelliği taşıyacak.” dedi.

GRAM ALTIN TAHMİNİ

Gram altında fiyat tahminini açıklayan Memiş, sözlerine şöyle devam etti:

“Altın borcu olanlar, altın yatırımı düşünenler, altın yatırımı için uygun zaman kollayanlar için hala fırsat var. Temmuz ayı itibarıyla alım fırsatı vermeden yükseliş trendinde olacak bir gram altın var. 2600-2700 daha sonra ise 3000 TL seviyesi bizi bekliyor. Ben 3.500 TL'lik öngörümü koruyorum. Elinde altın olanlar satış için acele etmemeli. Enflasyona karşı koruyacak en iyi yatırım aracıdır. Altında 'al unut dönemi' bitti bundan sonra fiyatına değil miktarına bakılmalı. Artık bundan sonra altın daha pahalı hale gelecek. Fiziki altın tarafında daha çok talep olacak.”

Altın2

GÜMÜŞ ÖNERİSİ

Altın pahalı diyenlere gümüş önerisinde bulunan Memiş, "Gram altın 2.500 TL oldu, alamıyorum. Çok yükseldi. Altın alamayan ne yapacak? Hep altını konuşuyoruz. Peki ya gümüş? Gümüş 2022 yılında olduğu gibi 2024'ün ilk yarısında altını tahtından etti. Yüzde 20 civarında altın kâr ettirdi. Ama gümüş yüzde 40 civarında kâr ettirdi. 2.500 TL'den altın alamayan üzülmesin gramı 32 TL olan bir gümüş var. Ve altından daha çok kazandırıyor.” ifadelerini kullandı.

Küresel sorun Bitcoin’i vurmadı! Yükselişe geçti! Küresel sorun Bitcoin’i vurmadı! Yükselişe geçti!

Kaynak: Haber Merkezi