Karın ağrısı, şişlik, tekrar eden ishal ya da kabızlık gibi belirtilerle kendini gösteren “Huzursuz Bağırsak Sendromu” pek çok faktöre bağlı olarak tetiklenebilir. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Burak Can konu hakkında önemli bilgiler verdi. Can, huzursuz bağırsak sendromunu öldürmeyen ancak süründüren kronik bir rahatsızlık olarak tanımladı.

Birçok kişi zaman zaman farklı sebeplerle karın ağrısı, şişkinlik, hazımsızlık gibi şikayetler yaşamıştır. Kimi zaman sorun yediklerimizdedir, kimi zaman enfeksiyona bağlıdır, kimi zaman da iç organlarımızdan kaynaklanır.  Huzursuz bağırsak sendromu (irritable bağırsak sendromu), bu sebeplerin başında gelmektedir. Öldürmeyen ancak süründüren kronik bu rahatsızlık yediklerimizden, günlük streslerimizden etkileniyor.

Toplumun yüzde 20’sinde görüldüğünü söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Burak Can, “Kadınlarda daha sık görülür.  Karın ağrısının yanında hastalar dışkılama alışkanlığında değişiklik olduğundan, karında şişkinlik ve gerginlikten şikayet ederler. Kadın hastalar “Arkadaşlarım hamile misin diye soruyor” diye şikayetini dile getirir. Dışkılama alışkanlığında değişiklik hastadan hastaya değişmektedir. Kimi hastada kabızlık vardır, dışkının şeklinde ve dışkı kalınlığında değişiklikler olur. Kimi hastada ise ishal ön plandadır. Bazı hastalar da ise bazen kabızlık bazen ishal durumu görülebilir.

Belirtilerini anlatan Can, sözlerine şöyle devam etti:

“Ağrı, karında yaygındır daha çok karnın alt bölgelerinde olur. Dışkılama, yellenme yahut geğirme karın ağrısında kısmi rahatlama sağlayabilir. Şikayetler stresle, adet öncesi dönemlerde (premenstrüel sendrom), bazı gıdaları tükettikten sonra şikayetlerde artma görülmektedir. Fibromiyalji ile HBS birliktelik gösterebilmektedir.”

Huzursuz bağırsak sendromu için ne yapabiliriz?

  • Liften zengin beslenin. Posalı yiyecekleri tercih edin bunun yanında hekiminiz önerdiği lif takviyelerini de kullanabilirsiniz.
  • Kabızlık ön planda olan hastalarda su tüketimini arttırmak fayda sağlayabilir.
  • Kafeinden kaçınmak kaygıyı ve şikayetleri azaltabilir.
  • Baklagillerden kaçınmak gaz – şişkinlik şikayetlerinizi azaltabilir.
  • Laktoz/fruktoz içeren gıdalar şikayetleri arttırabilir. Laktoz süt ve süt ürünlerinde bulunur, früktoz ise meyve şekeridir.  Meyveli/şekerli soda, dondurulmuş atıştırmalıklar, meyveli yoğurtlar, salata soslar, konserve meyve, meyve suları, hızlı pişirilen tek öğünlük kutu yiyecekler, diyet bisküviler, kahvaltı gevreği, fırından alınan unlu mamuller, soslar ve çeşniler, şekerli meşrubatlarda çok miktarda bulunmaktadır.
  • Laktoz/fruktoz içeren gıdaların tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır.

Çikolata kistine dikkat! Kısırlığa neden olabilir Çikolata kistine dikkat! Kısırlığa neden olabilir

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Burak Can,'' Ayrıca Huzursuz bağırsak sendromu olan hastalarda eşlik eden psikiyatrik durumlar olabilmektedir. Sıkıntı, üzüntü gibi stres durumları hastaların şikayetini arttırmaktadır. Ruhsal sıkıntıların tedavi edilmesi,  hastanın bağırsağı ile ilgili şikayetlerini de azaltacaktır.'' dedi.

Kaynak: Haber Merkezi