Ücretsiz 25 metreküp doğal gaz uygulamasının ne zaman sona ereceği kış ayının gelmesiyle birlikte yeniden gündeme geldi. Açıklanan kararname sonrasında 1 yıllık süreyle konutlarda 25 metreküpe kadar olan doğalgaz tüketimi Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanıyor. Peki, bedava 25 metreküp doğal gaz uygulaması ne zaman bitiyor? Soruların cevabı haberimizde…

Doğal gaz ne zamana kadar bedava olacak?

Doğal gaz faturalarında 25 metreküpe kadar olan tüketim ücretsiz olurken, tüm Türkiye’de 1 Mayıs 2024 tarihine kadar 25 metreküp yani yaklaşık 120 liralık doğal gaz ücretsiz olacak.

Geçtiğimiz Nisan ayından beri doğal gaz faturalarının 25 metreküplük kısmı devlet tarafından karşılanıyor.

Kararnameye göre, konut, ibadethane ve cem evi abonelerinin 24 Nisan-31 Mayıs 2023 tarihleri arasındaki ilk fatura tahakkukları kapsamındaki sistem kullanım bedellerinin tamamı ile 1 Mayıs 2024'e kadar tahakkuk edecek sonraki faturalarda 25 standart metreküpe kadar olan doğalgaz tüketimine ilişkin sistem kullanım bedelleri Bakanlığının bütçesinden ödeniyor.

Buna göre; 25 metreküpe kadar olan doğalgaz tüketimi 1 Mayıs 2024 tarihine kadar ücretsiz olacak.

Az paraya çok iş yapıyorsanız kalp krizi geçirebilir ya da felç kalabilirsiniz Az paraya çok iş yapıyorsanız kalp krizi geçirebilir ya da felç kalabilirsiniz

Aylık 151,75 lira vatandaşta kalacak

Konutlarda doğalgazın metreküpünün Türkiye ortalamasının (dağıtım bedeli ve vergiler dahil) 6.07 lira olduğu göz önüne alındığında yapılan hesaba göre, bir yıl boyunca konutlardaki ısınma ve sıcak su ihtiyacına denk gelen 25 metreküplük doğalgaz ücretsiz olacak ve vatandaşlardan aylık 151.75 lira alınmayacak.

Bir yıllık dönemde ise ücretsiz doğalgaz bedeli bin 821 lira olacak.

Kaynak: NTV