Verimli Ege ovaları, tehlike altında… Sebze ve meyvelerin en büyük düşmanı olan böcek türü, Ege Bölgesi illerinden Aydın’da görüldü.

Tarım sektöründe önemli bir sorun olarak ortaya çıkan kahverengi kokarca ile ilgili Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, üreticileri uyardı. 

A W136693 03

Gürcistan üzerinden Türkiye’ye giren, Karadeniz başta olmak üzere birçok bölgede görülen kahverengi kokarca böceği, ürünlere büyük zarar veriyor.

Meyve ve sebzelerin yanı sıra ağaçlara da zarar verip, tarımsal üretimin düşmesine neden olan istilacı türlerden kahverengi kokarca böceğine karşı zirai ve kimyasal mücadeleye devam edilirken, farkındalık oluşturmak hedefiyle paylaşım yapan Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, üreticileri kahverengi kokarcaya karşı uyardı.

35 yıl önce komşusu bebeğin öldü dedi... 35 yıldır yaşadığına inanıyor 35 yıl önce komşusu bebeğin öldü dedi... 35 yıldır yaşadığına inanıyor

A W136693 02

Konu ile ilgili Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden “Kahverengi kokarcaya dikkat” başlığıyla yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Ülkemizdeki istilacı türlerden biri olan kahverengi kokarca, fındık, elma, armut, şeftali, Trabzon hurması, turunçgil, mısır, biber, fasulye, domates  gibi birçok bitkide beslenmekte ve ciddi zararlara neden olmaktadır.”

Kaynak: İHA