Manisa’da 3 afet riski var

İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) 2. Çalıştayı Manisa Celal Bayar Üniversitesi Prof. Ümit Doğay Arınç Kültür Merkezi’nde Vali Yaşar Karadeniz’in katılımıyla gerçekleştirildi

Manisa’da 3 afet riski var

İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) 2. Çalıştayı Manisa Celal Bayar Üniversitesi Prof. Ümit Doğay Arınç Kültür Merkezi’nde Vali Yaşar Karadeniz’in katılımıyla gerçekleştirildi

12 Temmuz 2021 Pazartesi 17:27
Manisa’da 3 afet riski var

Manisa’nın afet tehditleri, Manisa Valisi Yaşar Karadeniz’in de katıldığı toplantıda masaya yatırıldı. Vali Karadeniz, Manisa’da 3 afet riskinin diğerlerinden öne çıktığına dikkat çekti. Vali Karadeniz, “Bizim yapmamız gereken ilimizde belirlenen en önemli 3 afet riski olan orman yangını, sel baskınları ve depremlere karşı alınacak önlemler. Hafife alınacak risk kesinlikle değil.” dedi.

Şehirlerin afet tehditlerini, afetlerin olası etkilerini ortaya koyan, bu etkileri en aza indirebilmek için afet öncesi yapılacak çalışmaları eylemler biçiminde gösteren bir plan olan İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) 2. Çalıştayı, Vali Yaşar Karadeniz’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Prof. Ümit Doğay Arınç Kültür Merkezi’nde düzenlenen çalıştaya Vali Yaşar Karadeniz’in yanı sıra Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, Kaymakamlar, AFAD İl Müdürü Güray Karakaya, Manisa Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen Fen İşleri Dairesi Başkanı Uğur Topkaya, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

“İL AFET RİSK AZALTMA PLANI BUGÜNE KADAR YAPILMAYA ÇALIŞILAN PLANLAMA ANLAYIŞINI TAMAMEN DEĞİŞTİRECEK”

Programda konuşan Vali Karadeniz, İl Afet Risk Azaltma Planının bugüne kadar yapılmaya çalışılan planlama anlayışını tamamen değiştireceğini belirterek “Bugüne kadar yapmış olduğumuz planlar hep afet olduktan sonra ne yapmamız gerektiğini bize anlatıyordu. Nerede, ne şekilde müdahale edeceğimizi hangi kurumun nereye hangi tür malzeme ve araç gereç desteği vereceğini, sivil toplum kuruluşlarından ne şekilde istifade edeceğimizi anlatan planlardı. İl Afet Risk Azaltma Planı ise afet olmadan önce yapmamız gerekenleri bize anlatacak. Böylece olay olduktan sonra müdahale değil, bu olay olmadan önce önleyici olarak neler yapmamız gerektiğini bizlere anlatıyor. Çünkü olayın verdiği hasarı düzeltmek, toparlamak ve hayatı yeniden normale döndürmek o kadar kolay olmuyor. Giden canları ise geri getirmek zaten mümkün değil” dedi.

“RİSKLER HAFİFE ALINACAK TÜRDEN DEĞİL”

Manisa Valisi Yaşar Karadeniz ise yaptığı konuşmada olası afetler olmadan önce önlem alınması gerektiğine vurgu yaparak, “Bizim yapmamız gereken ilimizde belirlenen en önemli 3 afet riski olan orman yangını, sel baskınları ve depremlere karşı alınacak önlemler. Hafife alınacak risk kesinlikle değil. Her 3 risk açısından da diğer konu başlıkları açısından da yapmamız gerekenleri bu çalıştay sonucunda açıklanacak olan eylem planına göre tüm kurum ve kuruluşların, yerel yönetimlerin o eylem planlarını gerçekleştirecek, sonuç alacak şekilde yatırım planlamalarını ve hizmet çalışmalarını yapmaları önem arz etmekte” diye konuştu. KORONAVİRÜSLE MÜCADELEYE DEĞİNDİ

Kovid-19 salgınına da değinen Vali Karadeniz, “İçinde bulunduğumuz dönemde tüm dünya olarak mücadele ettiğimiz Kovid-19 sorununda çok şükür şu an iyi noktadayız. Ama bu durum bizi rehavete kesinlikle sürüklememeli. Eylül Ayına geldiğimizde okullarımızı da bugünkü rakamları ve seviyemizi koruyarak açmamız gerektiğinin de altını çizmek istiyorum. Onun için verilerimiz ne kadar iyi olursa olsun, artık geçti salgın bitti deyinceye kadar toplu ortamlarda maskelerimizi takmaya ve mesafemizi korumaya dikkat etmemiz gerekiyor. Bize gelen rakamlara göre aşı olmamız, toplumsal bağışıklık kazanılması anlamında sayıların düşmesi ve bulaşıcılık olsa dahi hastalığın çok hafif atlatılmasını sağlıyor. Ama buna rağmen hala yoğun bakımda yatan ve entübe olan hastalarımız da var” dedi.

İl Afet Risk Azaltma Planının hazırlanma aşamasında, başta Manisa Celal Bayar Üniversitesi olmak üzere katkı sunan bütün kuruluşlara, yerel yönetimlere, kaymakamlıklara ve diğer kuruluşlara teşekkür eden Vali Karadeniz, hazırlanacak olan İl Afet Risk Azaltma Planının hayırlar getirmesini, can kayıplarını da en aza düşürmesini dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

Çalıştay, İl Afet Risk Azaltma Planı amaç ve hedeflerinin belirlenerek, eylemlerden sorumlu kurum ve kuruluşların belirlenmesi ve eylemlerin önceliklendirme çalışmasının ardından sona erdi.

Son Güncelleme: 12.07.2021 17:28
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner112