Manisa'da Ahilik geleneği yaşatılıyor

Ahilik Kültürü ve Mesleki Eğitim Haftası kapsamında Manisa’da tören düzenlendi. Yılın Ahisi ödülü ise Nevzat Karaoğlanlar’ın oldu.

Manisa'da Ahilik geleneği yaşatılıyor

Ahilik Kültürü ve Mesleki Eğitim Haftası kapsamında Manisa’da tören düzenlendi. Yılın Ahisi ödülü ise Nevzat Karaoğlanlar’ın oldu.

14 Eylül 2021 Salı 11:56
Manisa'da Ahilik geleneği yaşatılıyor

Manisa’da 34. Ahilik Haftası kutlandı. Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na kayıtlı 51 yıllık matbaacı Hilmi Nevzat Karaoğlanlar (81) yılın ahisi seçildi. İlk olarak Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı önünde çelenk sunma töreni gerçekleşti. Ardından Bedesten’e kadar mehter takımı eşliğinde kortej yürüyüşü yapıldı. Programa Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, AK Parti Manisa Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık, CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Güzgülü, İl Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy, AK Parti Manisa İl Başkanı Salih Hızlı, MHP Manisa İl Başkanvekili Murat Taşkıran, CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın katıldı.

BAŞKAN GERİTER’DEN KONUŞMA

Şehzadeler Belediyesi Bedesten Salonu’nda düzenlenen törende konuşan Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Hasan Geriter esnaf ve sanatkârların ülkemizde üretilen mal ve hizmetlerin yaklaşık üçte birini, toplam istihdamın yarıdan fazlasını karşıladığını, bu anlamda ülke ekonomisinin omurgasını oluşturduğunu vurguladı. Geriter, “Ancak dünya üzerindeki finansal sistem; dev yatırımları, ışıltılı AVM’leri, herkesi ayrıştıran tüketim alışkanlıklarını destekliyor. Biz de bu düzen içinde, istihdamın azalmasına, piyasaların durgunlaşmasına karşı hayatta kalmamız için kendimizi yenilememiz ve güçlenmemiz gerekiyor. Dünya değişip gelişiyorken biz de değişip gelişmeliyiz. Geleneklerimize bağlı kalarak da değişmemiz mümkün.  Ahilikte hedef; usta esnaf ve sanatkar yetiştirmek ve böylece, üretici ile tüketici, emek ile sermaye, halk ile devlet arasında iyi ve sağlam ilişkiler kurarak “sosyal adaleti” gerçekleştirmekti.  Ahilik bu hedefe, sağlam bir teşkilatlanma modeli ve köklü bir eğitim sistemi aracılığıyla ulaştı. Bugün bizim de ihtiyaç duyduğumuz bu iki araca ulaşabilmemiz için tüm karar vericilerin bizlerle işbirliği halinde olmaları ve bizlere destek vermeleri gerekiyor. Özellikle 2020 yılı Mart ayından bu yana tüm dünyayla birlikte yaşadığımız pandemi nedeniyle esnaf ve sanatkârımız çok yara aldı. Devletimizin hem ülke genelinde hem de yerelde gösterdiği yapıcı ve olumlu çabanın artarak devam etmesini diliyor ve bekliyoruz. Esnaf ve sanatkarlara özel destek ve teşvik programları, uygun koşullu finansman imkânları, vergi ve sosyal güvenlik uygulamalarında kolaylık sağlama, Mesleki eğitim sistemimizin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi, haksız rekabetin önüne geçilmesi gibi konularda verilecek destekler, esnaf ve sanatkarımızın daha fazla istihdam ve katma değer yaratmasını sağlayacaktır. Bu da ülkemizi daha güçlü hale getirecektir.  Ahilik kültürünü sadece belli gün ve haftalarda kutlamak yerine, günümüz koşullarına göre yeniden yapılandırmayı tam anlamıyla başarabilirsek yaşadığımız birçok sorun kendiliğinden ortadan kalkacak ve toplumumuzun gelişmesine önemli katkılar sağlayacaktır” dedi.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Güzgülü, eğitim sistemi yüzünden çırak ve kalfa bulmanın çok zor olduğunu açıkladı.

Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Ahilik Haftasını kutladı, esnaf ve sanatkarın zor zamanda insanların yanında olan kişi olduğunu belirtti. Dönemin değişmesiyle beraber alışkınlıkların da değiştiğini kaydeden Vali Karadeniz, esnafın bu alışkanlıklara göre kendini ayarlaması gerektiğini vurgulayarak, “Müşteriyi memnun etmek için 20-30 yıl önceki alışkanları bir kenara bırakmalıyız. İnternette alışveriş artıyor. Esnaf da internete yoğunlaşmalıdır. Müşteri memnuniyeti esas alınarak insanların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde solursa başarılı olur. Ahilik kültürün önemli bir parçasıdır. Bu milleti millet yapan Ahiliktir” diye konuştu.

Yunusemre Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından temsili şet kuşatma gösterisi gerçekleşti.  Yılın ahisi seçilen matbaacı Hilmi Nevzat Karaoğlanlar’a ödülünü Vali Karadeniz takdim etti, Şeddini kuşattı.

Yılın kalfası seçilen Kırkağaç Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyesi olan 12 yıllık oto tamircisi Emin Kara’ya (28) ödülünü CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu takdim etti. Yılın çırağı seçilen Akhisar Marangozlar Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyesi 3 yıllık marangoz Ali Çelik’e (20) Başkanvekili Mehmet Güzgülü takdim etti. Ahi Evran ve Ahilik” İsimli Resim Yarışmasında Dereceye Giren Öğrenciler: 1. Hüseyin Çakır (Köprübaşı İlçesi Borlu Mesleki Teknik Anadolu Lisesi 9. Sınıf öğrencisi), 2. Elif Zeybek (Soma İlçesi Soma Mesleki Eğitim Merkezi 9. Sınıf öğrencisi), 3. Çiğdem Turan (Yunusemre İlçesi İMKB Mesleki Teknik Anadolu Lisesi 10. Sınıf öğrencisi)

Son Güncelleme: 15.09.2021 10:07
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner112