Kurban Bayramı açıklaması Manisa'dan...

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Bahattin Akyüz, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde uyarılarda bulunarak, önceliğin sağlık olduğunu, hijyen ve mesafe kurallarına uyularak kesimlerin gerçekleşmesine dikkat çekti.

Kurban Bayramı açıklaması Manisa'dan...

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Bahattin Akyüz, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde uyarılarda bulunarak, önceliğin sağlık olduğunu, hijyen ve mesafe kurallarına uyularak kesimlerin gerçekleşmesine dikkat çekti.

13 Temmuz 2021 Salı 11:06
Kurban Bayramı açıklaması Manisa'dan...

Yaklaşan Kurban bayramı dolayısıyla, kurban alımları başlayıp kesim yerleri kontrol edilmekte. “Yapılan satımlarda ve kesim anında sosyal mesafe, maske ve hijyen göz önünde bulundurulmalıdır” diyen Bahattin Akyüz, “COVID-19 sebebiyle kurban alımında dikkat edilmesi en önemli unsurlar hayvanın sağlığı, kurban kesimi yapılacak aletin steril olması, maske ve sosyal mesafenin ön planda tutulduğu sağlıklı bir ortam sağlanması önemli unsurlardandır. Tabii ki gerekli kurum ve kuruşlar bu konuyla ilgili gerekli tedbirleri almış bulunmakta. Bizlerde bu tedbirlere uyarak gereken hassasiyeti göstermeliyiz” dedi.

Kurban Bayramı öncesi, ortaya çıkan sahte kasaplarla ilgili olarak Akyüz, vatandaşları uyardı. Kurban Bayramı'na yakın günlerde ve bayramda sahte kasapların piyasaya çıkmaya başladığını dile getirerek, "Bayrama kadar piyasada olmayan sadece bayramlarda ortaya çıkan ve günü kurtarmak adına çarşı, pazar ve sokaklarda dükkanların önünde tezgah açan, kaldırımları işgal eden korsan kasaplara mutlaka dikkat edilmelidir. Vatandaşlarımızın sağlıklarını ön planda tutarak, bilmediği yerlerden, kasap haricinde kıyma makinesi bulunduran yerlerde etlerin parçalanması ve kıyılması konusunda dikkat etmeli ve sağlıksız gıda alışverişi yapmamalıdır" dedi.

KURBANLARINIZI EHİL KASAPLARA KESTİRİN

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahattin Akyüz, "Kendisi kesim yapmayacak olanlar kurbanını sahte kasaplara değil kasap esnafımıza teslim etmeli." ifadesini kullandı.

Kurban Bayramı'nda sahte kasaplara dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Akyüz, vatandaşlardan kurbanını işi ehli kasaplara oda kaydı olan, vergisini veren, ustalık belgesi ve hijyen belgesi olan kasaplara emanet etmelerini istedi.

MESO Başkanı Bahattin Akyüz, “Ucuz ve Çin malı bıçaklardan uzak durulmasına dikkat edilmelidir. Kurban Bayramı nedeniyle piyasada kalitesiz kurban bıçak, satır ve baltaları işportalardaki tezgahlarda satılmaya başladı. İstenmeyen olaylara meydan vermemek için bu tür bıçak, balta ve satır gibi ürünlerden uzak duralım. Çünkü bu bıçaklar sacdan yapıldığı için hem kasap için hem de kurban için eziyet vermektedir. Ayrıca bilenmesi ve masatlaması zordur. Kurbanın derisi yüzülürken zarar vermektedir. Halbuki bizim dünyaca ünlü TSE damgalı bıçaklarımız kolay kolay körelmemekte ve yapılan işten daha iyi verim alınmaktadır. Kurbanlık kesmek ustalık ister, mutlaka mesleği kasap olan ehil kimselere kestirin” diye uyardı.

KAÇAK ÇALIŞAN KASAPLARA DİKKAT

Vatandaşı bayram dönemlerinde ortaya çıkan sorunlara karşı aydınlatmanın görevleri arasında yer aldığını belirten Akyüz, "İnsan sağlığını doğrudan ilgilendiren kurban kesimleri için halkımızdan merdiven altı kasaplara ve kişilere karşı dikkatli olmalarını öneriyoruz. Yine her yıl gelişi güzel et ve kıyma çekenler var. Kurban Bayramı'nda ve sonrasında kasap olmayan işyerlerinin bazılarında kıyma makineleri olduğunu ve bu makinelerin hijyen olmadığını belirterek, "Merdiven altında kasaplar mutlaka sıkı denetlenmeli. Kasaplıkla alakası olmayan bazı işyerleri Kurban Bayramı'nda ve sonrasında kıyma çekme makineleri bulunuyor. Kasap yapması gerektiğini başka işyeri yapıyor. Böyle bir durum olmaz. Herkes kendi işini yapacak. Merdiven altı kasaplar konusunda belediyelerimiz denetimlerini sıklaştırmalı. Bunlara müsaade edilmesin. Tarım İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Şehzadeler - Yunusemre İlçeleri Zabıta Müdürlükleri, Büyükşehir Zabıta Başkanlığı tarafından çarşı pazarın hijyenik bakımdan ve fiyat yönüyle kontrol edilerek, ayrıca kasap haricinde kıyma makinesi bulunduran yerlerin denetimleri artırılmalıdır. Denetim sırasında satış yapanların hijyen eğitimi belgeleri ve esnaf oda kayıtları mutlaka aranmalıdır. Böylelikle kirasını, vergisini veren küçük esnaf ve sanatkarın da haksız rekabetten zarar görmesi engellenmelidir" diye konuştu.

Son Güncelleme: 13.07.2021 11:07
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner112