Eğitim-İş de iş bıraktı

Eğitim-İŞ Manisa Şubesi üyeleri, maaşlarına zam istedi. Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yapan üyeler iş bıraktı. Eğitim İş Şube Başkanı Zeki Dirlikli eğitimcilerin her gün biraz daha yoksullaştığını savundu

Eğitim-İş de iş bıraktı

Eğitim-İŞ Manisa Şubesi üyeleri, maaşlarına zam istedi. Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yapan üyeler iş bıraktı. Eğitim İş Şube Başkanı Zeki Dirlikli eğitimcilerin her gün biraz daha yoksullaştığını savundu

29 Aralık 2021 Çarşamba 15:03
Eğitim-İş de iş bıraktı

Burhan AKDEMİR

Eğitim-İş Manisa Şubesi üyeleri Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Maaşlarına yüzde 100 zam isteyen sendika üyeleri, iş bıraktıklarını duyurdu. Üyeler adına basın açıklamasını Eğitim-İş Manisa Şube Başkanı Zeki Dirlikli yaptı.

Geçtiğimiz ağustos ayında imzalanan toplu sözleşmenin, kamu emekçilerinin ve emeklilerin geleceğine el koyduğunu, sefalete mahkum ettiğini savunan Dirlikli “Hükümetin oluşturduğu bütçe ve cari açığın bedeli milyonlarca emekçiye KDV ve ÖTV olarak dönmüş ve çarşıda pazarda kendini göstermiştir. 2022 bütçesinden; memura, dar gelirliye, esnafa, çiftçiye, emekliye, işçiye;  vergi, zam, açlık ve yoksulluk çıkmıştır. Türk Lirası hızla değer kaybederken kurdaki dalgalanmalar biz emekçilerin belini iyice bükmüştür. Bu karanlık ekonomik tablo karşısında, aylardır meydanlarda çağrıda bulunuyoruz. Peş peşe yapılan zamları, yaşadığımız ekonomik kriz ve derin yoksulluğu haykırıp, siyasi iktidarı önlemler almaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.  

İktidarın bu tür çağrılara kulak tıkadığını ve her gün biraz daha yoksullaştıklarını söyleyen Dirlikli “Peki bu şartlar altında fedakarca çalışan yaşamaya çalışan biz eğitim emekçilerinin payına ne düşüyor? Tiyatrodan ibaret olan toplu sözleşme görüşmelerinden gelen trajikomik ücret zamları ve peşi sıra gelen sefalet. Liyakatsizce atanmış yöneticilerin hadsizlikleri; azar, keyfi disiplin cezaları, mobbing, sürgünler. Kadrolu, sözleşmeli, ücretli adı altında kategorize edilerek, ayrıştırılarak sömürülme. İş güvencemizi ortadan kaldıracak, öğretmenler odasını bir kez daha bölecek olduğu halde bize müjde gibi sunulmaya çalışan Öğretmenlik Meslek Kanunu. Gericileştirilmiş, piyasacılaştırılmış bir eğitim sistemi.” dedi.

Başkan Dirlikli sözlerini şöyle noktaladı: “Bu böyle gitmez, gidemez. Bugün bizim halimizi görmezden gelenlere, isyanımıza kulağını kapatanlara karşı üretimden gelen gücümüzü kullanacağız! Bir günlük iş bırakma eylemimizle sesimizi herkese duyuracağız. Bugün derse girmeyeceğiz ve meslek büyüğümüz Fakir Baykurt’un dediği gibi ders vereceğiz. Bugün dünyada Başöğretmen unvanı taşıyan bir liderin kurduğu tek ülke olan Cumhuriyetimizde, öğretmenlere ve öğretmenliğe pranga vurulamayacağını göstereceğiz. Biz eğitim emekçileri, bugünün gerçekliğini TÖS’ten TÖB-DER’den Köy Enstitülerinden devraldığımız tarihsel mirasla yoğuracağız. Nazım’ın dediği gibi ağır ellerimizi toprağa basıp doğrulacağız. Bugün burada bulunan ve iş bırakma eylemimize destek olan tüm eğitim emekçilerini de selamlıyoruz. Mücadelemizi tüm haklarımızı elde edene kadar, eğitim emekçilerine insan onuruna yaraşır bir yaşam sağlayana kadar sürdüreceğiz, haklarımızı söke söke alacağız.”

Son Güncelleme: 29.12.2021 15:06
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner112