banner72

ADD Uğur Mumcu’yu andı

Atatürkçü Düşünce Derneği Manisa Şubesi, 24 Ocak 1993 yılında öldürülen Gazeteci Uğur Mumcu için anma etkinliği düzenledi

ADD Uğur Mumcu’yu andı

Atatürkçü Düşünce Derneği Manisa Şubesi, 24 Ocak 1993 yılında öldürülen Gazeteci Uğur Mumcu için anma etkinliği düzenledi

24 Ocak 2019 Perşembe 18:27
ADD Uğur Mumcu’yu andı

Gazeteci Uğur Mumcu, bundan 26 yıl önce 24 Ocak 1993 yılında evinin önünde uğradığı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Manisa Şubesi de Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümü nedeniyle bir anma etkinliği düzenledi.

15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda yapılan etkinliğe dernek üyelerinin yanı sıra, CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, Eğitim İş Manisa Şube Başkanı Cem Ok ile STK’lardan temsilciler katıldı. Açıklamayı, ADD Manisa Şubesi Gençlik Kolları adına Oğuzhan Filiz yaptı.

Filiz, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Uğur Mumcu’nun 24 Ocak 1993’te evinin önündeki arabasına yerleştirilen uzaktan kumandalı bombanın patlatılması sonucu öldürülmesinin üzerinden 26 yıl geçti. Dönemin iktidarının cinayeti çözmenin ve faillerini yakalamanın devletin namus borcu olduğunu söylediklerini üzüntüyle hatırlıyoruz. Aradan geçen uzun süre içinde cinayeti azmettirilenlerin ortaya çıkarılamamasını bir demokrasi ayıbı olarak düşünüyoruz. Basın bir ülkenin hafızasıdır. Bu nedenle Türkiye’de halkın gerçekleri öğrenme hakkı için hizmet eden gazeteciler her zaman güç odakları tarafından hedef seçiliyor. Sözlü, yazılı, fiziksel saldırılarla gazeteciler baskı altında tutulmaya, itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor. Uğur Mumcu’yu ölümünün 26. yılında sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz. Uğur Mumcu, gördüklerini korkusuzca ifade edebilen bir gazeteci, yazar. Yüreği ülke sevdası ile dolu iyi bir ulusalcı. Cumhuriyete inanmış, Atatürkçülüğün, laikliğin yılmaz savunucusu yiğit bir insan.  Karanlıklarla mücadeleyi kendisine ilke edinmiş iyi bir dava adamıdır. ‘Sakıncalı Piyade’ ismi ona çok yakışıyor. ‘Kalpaksız Kuvayi Milliyeci’ olarak bilinen Uğur Mumcu’nun varlığından karanlık siyaset yapan, namussuz ticaret yapan insanlar rahatsız oldular. Bundan 26 yıl önce Uğur Mumcu’yu katleden bu karanlık düşünceye sahip insanları buradan bir kez daha şiddet ve nefretle kınıyorum. Atatürkçü Düşünce varsa, karanlık, gerici, yobaz düşünce yok olacaktır. Uğur Mumcu ve diğer Cumhuriyet Aydınlarımız, siz rahat uyuyun. Çünkü Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet, sonsuza dek payidar kalacaktır. Bu vesileyle başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının da önünde saygı ı ile eğliyorum. .Uğur Mumcu’nun ‘Korkak bin kere, cesur bir kere ölür’ sözlerini unutmadık, asla unutmayacağız. Ahmet Taner Kışlalı demiştir ki Kemaliz geçmişin bekçiliği değil, geleceğin öncülüğüdür. Kemalizm’i ve Atatürk’ün ilkelerini unutmadık unutturmayacağız. Gençler olarak buna söz veriyoruz. Devrim şehidi adını verdiğimiz büyüklerimiz; Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy, Abdi İpekçi, Uğur Mumcu ve tüm aydınlarımızın anısı önünde saygıyla eğiliyorum. Çünkü onlar bugünkü karanlığın yaratılmaması için öldürüldü.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner35