"16 kişi ücretsiz izne çıkarıldı" iddiası

Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikası Manisa 1 Nolu Şubesi, Manisa’da bir işletmenin 16 çalışanın, “ücretsiz izne yollanması” söylemiyle protesto düzenledi.

"16 kişi ücretsiz izne çıkarıldı" iddiası

Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikası Manisa 1 Nolu Şubesi, Manisa’da bir işletmenin 16 çalışanın, “ücretsiz izne yollanması” söylemiyle protesto düzenledi.

17 Aralık 2020 Perşembe 13:11
"16 kişi ücretsiz izne çıkarıldı" iddiası

Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

“Bugün burada haksızlığa, düşük ücrete, baskılara karşı birlik olmuş Anayasal hakları olan sendikalaşmayı seçmiş emekçilerine destek amaçlı biraraya gelmiş bulunmaktayız.

Açıklamanın devamında, "emekçilerin artan iş yükleriyle birlikte virüs işyerlerinde yayılım gösterirken, çalışma yasaklarında özel izinlerle çalıştırılırken, pandeminin başlangıcından bu yana sağlık ve yaşam hakları hiçe sayılıyordu.

Bu fedakarlıklara karşın emekçilerin alın teri işverenin ağzını sulandırıyor, işveren kar üstüne kar ediyordu." denildi.

Olumsuzluklara karşıt bir ifade ortaya konulduğu belirtilen açıklamada, "Türk Metal Sendikasına üye olarak hak arama mücadelelerini başlattılar. Bu haklı mücadeleyi öğrenen maddi çıkarları gözünü kör etmiş işveren 16 arkadaşımızı Sendikal nedenlerle işyerinden uzaklaştırmak amacıyla ücretsiz izne yollamıştır. 16 arkadaşımızı ücretsiz izne yollamakla yetinmeyen işveren mobbing uygulayarak ve tüm baskı araçlarını kullanarak üyelerimizi istifa etmeye zorlamakta, yeni üyelikleri engellemeye çalışmaktadır. Bizleri 1168 liraya muhtaç etmeye çalışan işverene tavrımız açık ve nettir. Sendikal hakların kullanılmasını engellemeye yönelik baskı ve tutumunu bir an önce sona erdirmesi gerekmektedir. Ücretsiz izin pandemi dolayısıyla üretimi önemli ölçüde azalmış ya da durma noktasına gelmiş işyerlerinde işçi çıkartmalarını ortadan kaldırmak için çıkmış bir uygulamadır. Bu işyerinde pandemi döneminde günlük 12 saat mesai yapılmakta ve yeni işçi alımları devam etmektedir. Üyelerimizi ücretsiz izine göndermekle Sendikal mücadele ile başa çıkamayacağını anlayan işveren akabinde ücretsiz izine çıkardığı 15 üyemizin iş akitlerini haksız bir şekilde iş kanununun 25. Maddesine dayandırarak tazminatsız bir şekilde fesih yoluna gitmiştir. İşten çıkartılan üyelerimiz için hukuki yollara başvurmuş olup meşru ve fiili mücadelemizi de sonuna kadar sürdürecek olduğumuzun altını çiziyorum. Evet arkadaşlar işverenin taktikleri değişse de nihai hedef örgütlülüğü ortadan kaldırmak, işçileri bölmek, sonunda da sendikayı tasfiye ederek işyerinde Krallığını ilan etmek, istediği şekilde hüküm sürdürmektir. Haklarımıza yönelik saldırıları püskürtecek olan yine biziz, yaşasın örgütlü mücadelemiz, yaşasın onurlu direnişimiz Buradan üye olan olmayan herkese sesleniyorum bir olalım, birlik olalım, hakkımız olanı almak için mücadele edelim, örgütlenelim, örgütlenelim, örgütlenelim" ifadeleri kullanıldı.

Son Güncelleme: 17.12.2020 17:48
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner112