Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), sıcaklıkların artmasına neden olan El Nino hava olayının etkisinin azalmasına karşın gelecek aylarda küresel iklimi etkilemeye devam edeceğini açıkladı.

WMO'nun yayımladığı raporda, El Nino'nun etkisinin 2023-2024 döneminde zirveye ulaştığı, şu anda giderek zayıfladığı ancak gelecek aylarda küresel iklimi etkilemeye ve sıcaklıkları artırmaya devam edeceği belirtildi. Rapora göre, mart, nisan ve mayıs aylarında tüm bölgelerde normalin üzerinde sıcaklıkların yaşanması bekleniyor.

WMO Genel Sekreteri Celeste Saulo, raporla ilgili yaptığı açıklamada, "Haziran 2023'ten bu yana her ay yeni bir aylık sıcaklık rekoru kırıldı. 2023, şimdiye kadar kaydedilen en sıcak yıl oldu. El Nino bu rekor sıcaklıklara katkıda bulundu ancak ısıyı hapseden sera gazları tartışmasız şekilde bunun esas sorumlusudur." ifadelerini kullandı.

Saulo, Ekvatoral Pasifik'teki okyanus yüzeyi sıcaklıklarının El Nino'nun etkisini açıkça yansıttığını, dünyanın diğer bölgelerindeki deniz yüzeyi sıcaklıklarının son 10 aydır sürekli ve alışılmadık derecede arttığını belirtti.

Ayrıca, Ocak 2024'teki deniz yüzeyi sıcaklığının "ocak ayı için bugüne kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık" olduğunu vurgulayan Saulo, bu durumu "endişe verici" olarak değerlendirdi.

Bugün televizyonda neler var? 23 Nisan Salı TV yayın akışı Bugün televizyonda neler var? 23 Nisan Salı TV yayın akışı

WMO, Kasım 2023'te yayımladığı bir önceki raporda, kayıtlara "en sıcak yıl" olarak geçecek 2023 sonrasında El Nino hava olaylarının da etkisiyle hava sıcaklıklarının daha fazla artmasının muhtemel olduğunu bildirmişti.

Kaynak: AA