Merkez Bankası, yarın yılın ikinci faiz kararını açıklayacak. Faiz toplantısı, Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan başkanlığında gerçekleştirilecek. Faiz kararı, yarın saat 14.00'te açıklanacak. TCMB'nin politika faizini yüzde 45 seviyesinde sabit tutması bekleniyor. Ayrıca, yabancı uzmanlar da TCMB'nin faiz kararıyla ilgili beklentilerini paylaştı.

Yabancı uzmanlar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bu yıl faiz indirimlerinden kaçınabileceğini ve yatırımcıların sıkı para politikasının devam edeceğine dair güvence arayabileceğini vurguladı.

Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal, TCMB'nin yarınki Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini yüzde 45'te sabit tutabileceğini öngörüyor.

Drimal, TCMB'nin politika faizini yüzde 45 seviyesinde "gerekli olduğu sürece" tutma hedefinin sözlü ve yazılı olarak onaylanmasını beklediklerini belirterek, bu durumun 2024'ün geri kalanında faiz indirimlerinden kaçınılacağını işaret etti.

“İkinci çeyrekte yabancı akışı olabilir”

Drimal, dolar/TL'de yükselişler olabileceğini aktardı. Ancak doların küresel piyasalarda zayıflayabileceğini ve Türkiye'nin cari dengesinin mevsimsellik nedeniyle iyileşebileceğini söyleyen 31 Mart'taki yerel seçimlerden sonra 2'nci çeyrekte TL'nin şansının dönmesinin muhtemel olduğunu aktardı.

Altın fiyatları ne kadar? 23 Nisan Salı Manisa altın fiyatları Altın fiyatları ne kadar? 23 Nisan Salı Manisa altın fiyatları

Drimal, "Sonuç olarak, Türk piyasaları 2024'ün ikinci çeyreğinden itibaren yeni bir yabancı para akışı çekebilir. Bu da büyük olasılıkla yaz aylarında TL'nin toparlanmasını ve önemli getiri kazanımları elde edebilmesini sağlayabilir." dedi.

“Güvence aranacak”

In Touch Capital Markets Kıdemli FX Analisti Piotr Matys de TCMB'nin politika faizini yüzde 45'te sabit bırakacağı öngörüsünde bulundu.

TCMB Başkanı Fatih Karahan'ın Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı'ndaki "Politika faizinin mevcut seviyesinin gerektiği müddetçe sürdürülecek. Enflasyon beklentileri, fiyat belirme davranışları, kamu harcama ve vergi politikası, ücretler, özel tüketim, gibi unsurların enflasyon görünümünde tahminimizden belirgin bir sapmaya yol açacağının anlaşılması durumunda para politikası duruşu sıkılaştırılacak" ifadelerini anımsatan Matys, yatırımcıların enflasyonun hedefle uyumlu hale gelene kadar TCMB'nin sıkı para politikasını sürdüreceğine dair güvence arayabileceklerini kaydetti.

Kaynak: AA