Manisa Valiliği’nden izin belgesi açıklaması

Manisa Valiliği’nce yapılan açıklamada izin belgesiyle ilgili detaylar paylaşıldı

Manisa Valiliği’nden izin belgesi açıklaması

Manisa Valiliği’nce yapılan açıklamada izin belgesiyle ilgili detaylar paylaşıldı

02 Mayıs 2021 Pazar 22:43
Manisa Valiliği’nden izin belgesi açıklaması

Yapılan açıklamada şöyle denildi:

26.04.2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar uygulanmak üzere “tam kapanma” kararı alınmış ve tam kapanma döneminde uygulanacak temel usul ve esaslar 2021/20 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararımızca duyurulmuştur.

Daha önceki kısıtlama dönemlerinde olduğu gibi tam kapanma döneminde de temel önceliği üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinde herhangi bir aksama yaşanmaması olan sokağa çıkma kısıtlaması sırasında bahse konu sektörlerde çalışanlara yönelik sokağa çıkma kısıtlaması muafiyeti getirilmiştir.

Hem muafiyet kapsamında bulunan işkollarında görevli kişilerin üretim devamlılıklarının sürdürülmesi ve hem de muafiyetlerin kötüye kullanılmasının önüne geçilebilmesi amacıyla 2021/21 sayılı kararımızla;

-           E-başvuru sistemi üzerinden çalışma izin belgesi alınmasına,

-           Ek’te belirtilen yeni oluşturduğumuz çalışma izni görev belgesine dair usul ve esaslar belirlenmiştir.

İçişleri Bakanlığının 02/05/2021 tarihli ve 7815 sayılı yazısı ile, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında muafiyet tanınan işkollarında çalışan kişilerin başvurularının değerlendirildiği, e-devlet platformunda yer alan İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden 02/05/2021 saat 17.00’ye kadar 2.677.000 başvurunun gerekli sorgulamalar yapılarak neticelendirildiği ve ilgili vatandaşlarımız için çalışma izni görev belgesi düzenlendiği; halihazırda muafiyet alanında olmasına rağmen sistem üzerinden çalışma izni görev belgesi alma imkanı olmayan;

-           İşyeri sahipleri,

-           Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar,

-           Kendi özel sandıklarına tabi olmaları nedeniyle sosyal güvenlik sisteminde kayıtları bulunmayan bankacılık sektörü çalışanları gibi çalışanlar için de gerekli kurumlar arası entegrasyonun Gelir İdaresi Başkanlığı ve Türkiye Bankalar Birliği başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarca 2 Mayıs 2021 Pazar günü tamamlanacağı bildirilmiştir.

Tam kapanma döneminde; üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinde herhangi bir aksama yaşanmaması ve vatandaşlarımızın temel ihtiyaç malzemelerine erişimlerinin sağlanması için her türlü tedbir alınmış/alınmakta olmasına rağmen, bu işkollarında zorunlu bir görevin ifası için işyerine gidip gelmek durumundaki işyeri sahipleri veya çalışanların herhangi bir sorunla karşı karşıya kalmaması için;

1. Daha önceki 2021/21 sayılı kararımızla yeni oluşturduğumuzu, 5 Mayıs Çarşamba gününe kadar geçerli olacağını bildirdiğimiz, muafiyet alanındaki işkolları için işverenin ve çalışanın beyanı ve taahhüdüyle manuel olarak doldurularak, çalışan ve işyeri/firma yetkilisinin imzasıyla düzenlenen “çalışma izni görev belgesi formunun” geçerlilik süresi 7 Mayıs 2021 Cuma günü saat 24.00’a kadar uzatılmıştır.

2. Çalışma izni görev belgesi, 2021/21 sayılı kararımızda belirttiğimiz gibi,  esas itibari ile e-devlet platformu üzerinde yer alan İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden alınacak olup, bu uygulamanın gerek denetimlerde gerekse de düzenlenmesi ve işleyişi açısından rahatlık sağlayacağı ve suiistimali engelleyeceği açıktır. Bu çerçevede Ek’teki forma uygun şekilde manuel çalışma izni görev belgesi, e- başvuru sisteminin kullanımında oluşabilecek problemler, sistemsel yoğunluk, erişim hatası gibi geçici durumlar nedeniyle zamanında görev belgesi alınamaması gibi zorunlu hallerde düzenlenecektir.

3. Öte yandan kolluk görevlilerince yapılacak denetimlerde, e- başvuru sistemi üzerinden alınan çalışma izni görev belgeleri rutin kontrole, manuel tanzim edilen çalışma izni görev belgeleri ise kolluk kuvvetlerinin kullandıkları bilgi sistemleri üzerinden ayrıca denetime tabi tutulacaktır. Bu kontrollerde çalışma izni görev belgesinin suiistimal edildiğinin tespiti halinde taahhütte bulunanlarla ilgili olarak gerekli idari/adli işlemler gerçekleştirilecektir.

Bir yılı aşkın süredir aziz milletimizin çeşitli fedakârlıklarda bulunduğu, başta sağlık çalışanları ve kolluk kuvvetleri olmak üzere tüm denetim ekiplerinde görev alan personelin büyük bir özveriyle görev yaptığı ve hepimizin birbirimize karşı sorumlu olduğu salgınla mücadele sürecinde; muafiyetlerin suiistimal edilmemesi, salgın nedeniyle katlanmak durumunda kalınan toplumsal yükün artmaması açısından son derece önemlidir.

Yukarıda yazılı karara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunun 195. Maddesi kapsamında suç duyurusunda bulunulacaktır.

İŞTE BELGE ÖRNEĞİ

Son Güncelleme: 02.05.2021 22:50
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Ali 2021-05-03 05:34:13

Alt yapınız yok bir şey yapmak istiyorsunuz onuda elinize yüzünüze bulaştırırıyorsunuz siz böyle yaptıkça chp iyi parti artık kontrolsüz bir güç olmaya devam edecek

Avatar
Almancı 2021-05-03 05:40:22

Toplumun büyük bir kısmı sokağa çıkma yasağına uydu ve uyuyor tamam kime ceza yazacagiz muafiyeti olup çalışmak zorunda kisilere ne yapalım da ceza yazalım mantığı kesin artık inanıyorum 129 milyar ortada olmadığına

Avatar
Ömür 2021-05-03 11:58:36

Yasakta gecilmeyen köprü ve otoyolların anlaşma gereği paralarını yine garibana kitlediler

Avatar
ÖZ manisa lı 2021-05-03 12:00:25

Maksat ne yapalım da vatandaşa ceza yazalım taktiği kaybolsa icat edersiniz

banner112