İYİ Parti’nin şovuna Başkan Ergün ‘dur’ dedi!

MASKİ Genel Müdürlüğü 2020 Yılı I. Olağan Genel Kurul toplantısı, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirildi.

İYİ Parti’nin şovuna Başkan Ergün ‘dur’ dedi!

MASKİ Genel Müdürlüğü 2020 Yılı I. Olağan Genel Kurul toplantısı, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirildi.

09 Haziran 2020 Salı 22:58
İYİ Parti’nin şovuna Başkan Ergün ‘dur’ dedi!

Başkan Ergün, Genel Kurulda İyi Parti Grubu tarafından suya yüzde 50 indirim yapılması ile ilgili önergesinin siyasi şov olduğunu söyleyerek, il genelinde yapılması planlanan yatırımların bilgisini paylaştı.

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü 2020 Yılı I. Olağan Genel Kurulu, Manisa Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirildi. Başkan Ergün, İyi Parti tarafından su faturalarında yüzde 50 indirim yapılması önergesinin siyasi şov olduğunu söyleyerek, MASKİ’nin yapılması planlanan yatırımlarını meclis üyeleri ve kamuoyuyla paylaştı. 

“18 MİLYON TL TUTARINDA TAHSİL EDİLMEMİŞ FATURA BULUNUYOR”

Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Olağan Genel Kurul’da yaptığı açıklamada, “Vatandaşlarımız 2 aydan beri su faturası yatırmıyor. 18 milyon TL tutarında tahsil edilmesi gereken su faturası bulunuyor. Bir salgın döneminden geçiyoruz ama elektrik faturalarının nasıl ödendiğini önergeyi veren arkadaşlar hiç düşünüyor mu?” dedi.

“BU SÜREÇTE, MASKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZE 65 MİLYON TL DESTEK VERDİK”

Başkan Ergün açıklamasının devamında, “Son 5 aydır Büyükşehir Belediyesi olarak MASKİ Genel Müdürlüğümüze 65 milyon TL destek verdik. Atıksu arıtma tesislerinin işletilmesi, su depolarının bakım onarımı, altyapıların yapılması, yaşanan arızaların tamir edilmesi bedavaya olmuyor? Topladığımız para elektrik faturalarını ödemeye gidiyor. Şunu söyleyeyim: İller Bankası payı eksi verdi” dedi.

KAYSU BEDELLERİNİN ÖDENMESİ İÇİN BÜYÜKŞEHİR’DEN PARA AKTARILIYOR”

Konuşmasına ilçe belediyeleri tarafından alınan KAYSU bedellerinin ödenmesi ile ilgili açıklamaları ile devam eden Başkan Ergün, “İşlerin nasıl sürdüğünü ilçe belediye başkanları çok iyi biliyor. KAYSU bedellerini ödemek için ben Büyükşehir’den para aktarıyorum. Neden? İşler aksamasın diye. Şimdi burada suya yüzde 50 indirim şovu yapılıyor” ifadelerini kullandı.

“100 MAHALLENİN DAHA ALT VE ÜSTYAPISINI YAPMAK İÇİN UĞRAŞIYORUZ”

Manisalıların alt ve üstyapı, sondaj, dere temizliği gibi konularda hizmet beklediğinin altını çizen Başkan Ergün, “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’dan rica ettim. 100 tane daha mahallenin altyapısını yapmak için kredi istedim. 100 projemiz hazır. Geride bıraktığımız dönemde 200 mahallenin eski adıyla köyün alt ve üstyapılarını yaptık. Altyapısı çok sıkıntılı olan mahallelerimiz var. Her gün arızalar yaşanıyor. Örneğin Gördes’in Güneşli Mahallesi. Sadece Güneşli’nin yatırımı 30 milyon TL. Nereden artıracaksın parayı da oranın altyapısını yapacaksın. Demek istediğim bunları düşünmemiz lazım. Parayı nerden artırabilirsen yatırım yapabileceksin. Kredi bulursan yatırım yapabileceksin. Bir kez daha söylüyorum. Bizim kurum olarak topladığımız paranın yarısı elektriğe gidiyor. Elektrik giderlerini azaltmak için 37 milyon TL harcadığımız Gürle’den cazibeyle içme suyunu getiriyoruz. Allah nasip ederse önümüzdeki hafta içi bağlantılarını yapmayı planlıyoruz. Bu sayede elektrik giderimiz azalacak. Merkeze gelen suyun verimi de artacak. İl genelinde 2 bin adet içme suyu sondajımız var. Bunların elektşrk giderleri var. Biz bu giderleri azaltmak için uğraş veriyoruz. Merkez Atıksu Arıtma Tesisine güneş enerjisi santrali kuruyoruz. Siyekli Mahallesinde yapacağımız bir GES projemiz daha var. Akpınar İçme Suyu Üretim Tesisimizin elektrik sistemlerini de yenileyerek elektrik giderlerimizi azaltmanın uğraşı içerisindeyiz. ” ifadelerini kullandı. 

“SADECE MURADİYE’NİN ALTYAPISI 140 MİLYON TL TUTUYOR”

Başkan Ergün açıklamasının devamında, “Muradiye Mahallesinin de altyapısı yapılacak. Yapacağımız yatırımın sadece altyapı tutarı 140 milyon TL. İçerisinde TOKİ, Evrenos, Volkswagen fabrikasının inşa edileceği bölge de var. Atıksu arıtma tesisi de yapılacak olan Muradiye’de toplamda 210 milyon TL yatırıma hayat verilecek. Bunlar da elde ettiğimiz gelirlerle ve alabildiğimiz kredilerle hayata geçirilecek” dedi. 

Mecliste görüşülen maddeler, Genel Kurul’dan geçerken olağanüstü bir durum olmaması durumunda bir sonraki Genel Kurulun Kasım ayında toplanacağını ifade eden Başkan Ergün, alınan kararların hayırlı olmasını diledi. 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Şaban 2020-06-10 07:43:34

Vatandaşa indirim istemek showmu kulis haber yalamalik yapma sadece haber yap..

Avatar
Eşmeli Feyzi 2020-06-10 21:14:38

Otopark yapın çarşıya girilmiyor.

Avatar
Emmi 2020-06-11 00:44:51

Ödenmemiş faturaların ceremesi bize kadı yine bizim saatler sorulmadan kartlı yapıldı sıkıyosa yükleme kesiliyor şubeye gittiğimizde 20 kişi oturuyor 2 vezne açılmış ama biri çalışıyor güneşin alnında dura bekleyip paramızla rezil olmak işte böyle bir şey artı bide 1 kalem su bedeline !10 kalemde ilave ücret nolur Başkan buna bi çare......!

Avatar
Manisalı 2020-06-10 00:57:13

Yatırımlar güzelde faturalar çok yükseldi buna çözüm bulmalısınız tahminimce 1. Olan başkan şimdi sevilen başkanlarda listede yok bence sebep bu sizce ?

Avatar
Mustafa 2020-06-10 21:09:52

18 tl olan faturaya 35 tl ödüyoruz neymiş manisa Bld neymiş Demirci Bld derken fatura 35tl büyük şehir olalı hiç çöpümü hep kendim atıyorum.

Avatar
Ayse 2020-06-11 00:21:09

Yapacağınız projelerin faturasını halkın su faturalarını ıkiye katlayarakmi çıkaracaksınız yazık

Avatar
Zillet 2020-06-11 10:58:40

Vatandaş ın bu kadar intizarini aliyonuz cengiz bu dünya sanada kalmaz

Avatar
Mikail 2020-06-11 11:03:34

Önce manisada başkanlık yapmış eski belediye başkanları saygı ile anılıyor seninde devrin gelip geçecek seni nasıl anacaklar

banner112