Evrenos sakinlerinin bitmeyen çilesi!

Tapu sahipleri ‘Mera Vasfı’ davasıyla arsaları ellerinden alınarak yerine dev AVM veya Sağlık Bakanı Koca’nın şirketine peşkeş çekilmesinden endişeliler

Evrenos sakinlerinin bitmeyen çilesi!

Tapu sahipleri ‘Mera Vasfı’ davasıyla arsaları ellerinden alınarak yerine dev AVM veya Sağlık Bakanı Koca’nın şirketine peşkeş çekilmesinden endişeliler

20 Eylül 2020 Pazar 12:40
Evrenos sakinlerinin bitmeyen çilesi!

Ahmet ÜNSAL/Manisa

Manisa’nın Yunusemre ilçesi Muradiye-Evronos yerleşim yerindeki sakinler 23 yıl önce dönemin valisi Muzaffer Ecemiş tarafından şaşalı törenle arsa tapuları verildi. Şimdi aynı valilik pardon diyerek tapuları geri almak için vatandaşlara tapu iade davası açtı.

İLK YALVARIŞ KEŞFE GELEN HAKİME OLDU

1-2-3-4-5 ve 6. Asliye Hukuk mahkemelerine paylaştırılan 142 arsa sahibine yönelik ‘Tapu iade’ davasıyla ilgili Evronoslular sabahın erken saatlerinde Kırıkoğlu tımarındaki arsalarına koştular.

Araçlarını Menemen-Muradiye yolu üzerine park eden kadınlı erkekli tapu sahipleri arsalarına kilometrelerce yürüyerek ulaştılar.

Evronoslu arsa sahipleri ‘Tapu İade’ davasıyla ilgili bölgeye keşfe gelen 6. Asliye Hukuk Mahkemesi hakimine arsaların meraya dönüştürülerek arsalarının ellerinden alınmak istediğini dile getiren Evronos mahallesinin şimdi ki muhtarı Osman Hayri Şensoy, tapu iade davasının açıldığı bölgede 516 metrekare, emekli okul müdürü Nihat Kaya’nın 480 metrekare, ikiz çocuk sahibi Oya Gürkan Çoban’ın 450 metre kare, 70 yaşındaki Ali Öztürk’ün 406 metrekare, Ali Omat’ın 460 metrekare ve 423 metrekarelik arsası bulunan Mahmut Güzer de; “İnanın bizim başımıza gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi.1997 yılında O dönemin valisi Muzaffer Ecemiş, bizzat köyümüze gelerek mera vasfında olan yerlerin arsaya dönüştüğü tapuları şaşalı tapu teslim töreniyle verdi. Tapularımızı aldığımıza tam sevinmeye başladığımız an bu kez de iki dönem Manisa Belediye Başkanlığı yapan Adil Aygül tarafından ‘Tapu iptal’ davası açtı. Tam 7 yıl süren hukuk mücadelesini kazandık. 2006 yılında bu kez de bize tapuları veren Manisa Valiliği Milli Emlak aracılığı ile arsalar üzerinden 5 yıl içerisinde inşaat yapmadığımız için verdiği arsa tapularını ‘Mera Vasfı’ adıyla tapu iade davası açtı.14 Yıldır 2. Hukuk mücadelemiz başladı.” diyerek dert yandılar.

 “ARSALARIMIZ ELİMİZDEN ALINARAK YERİNE AVM VEYA SAĞLIK BAKANININ ŞİRKETİNE PEŞKEŞ ÇEKİLMEK İSTENİYOR”

142 Arsa sahibi mahkemece keşfin yapıldığı arsalarına doğru yürüyüş yapan Evronoslu vatandaşları görenler şaşkınlıklarını gizleyemediler.

Yürüyerek sessiz eylemde bulunan vatandaşlar burunlarına kötü kokuların gelmeye başladığını belirterek;  “Bize verilen arsaların sağında solunda Organize Sanayi Bölgesi fabrikaları ve her biri 1,5 milyon TL değerinde villalar dikili. Kaldı ki bu villaların birisinde Manisa’yı yöneten Vali beyimiz oturuyor.  Biz yıllardır hukuk mücadelesi verirken arsalarımız üzerine bir tek çivi bile çakamadık. Yıllarca boş gibi duran arsalarımıza birileri musallat olmak istiyor. Arsa vasfındaki tapulu yerlerimizi elimizden alabilmek için Valilik Milli Emlak aracılığı ile ‘Mera Vasfı’ Tapu iade davası açtı. Devletimiz törenle verdiği arsalarını şimdi elimizden almak için çaba harcıyor. Yerlerimiz bu gün için çok değerlendi. Duyduğumuza göre arsa mafyalığına soyunan bazılarının bu arsalar elimizden gasp ederek AVM şirketlerine veya Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın hastane şirketine peşkeş çekecek. Bizim kurda kuşa yedirecek toz kadar toprağımız yok. Bu davamız kaç yıl sürerse sürsün mücadelemizi sürdüreceğiz. Hukuka ve adalete güvenimiz sonsuz.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Kaan 2020-09-20 14:06:31

Manisa'nın bitmeyen alengirli işlerinden biri daha işte. İmar sorunu halledilmedikce bunun gibi meseleler hep olacak işte. Neden çünkü herkes biliyor ki o bölge değerli ama gel gelelim vatandaş bişey yapamıyor eli kolu bağlı. Şehrin büyükleri adam gibi bir planı yapıp onaydan geçirip bir türlü uygulamaya koymayı beceremediler.millet malıyla rezil oluyor

Avatar
Hasan 2020-09-20 23:49:43

Benim parasını verip aldığım tapulu vergisini ödediğim yeri 2-3 çapulcuya peşkeş çekip elimizden almaya kalkışıyorsunuz sizi 1 avuç toprak yok biz 400 kişiyiz sonuna kadar hakkımız olanı alacağız..

Avatar
Can 2020-09-21 08:38:41

Halk haklıdır yıllarca imar verilmedi yok efendim tarım görüşü verin gitsin

Avatar
Osman 2020-09-21 21:06:03

Ben de sade bir vatandaş olarak ortaya konuşmak gerekirse sonsuza kadar vatandaşın yanındayım bir imara açılıyor bir açılmıyor müteahhitlik firmaları parayı basıp imara açılıyor hemen bir garibanın birisi olsa 2 yıldır bekletikdiğini şahitim ne imara açıldı ne de inşaat ruhsatı verildi Manisa büyük şehir belediyesi okadar yeri nasıl imara açtı büyük şehire geçilmeden bunu da araştırma yaptı mı ki sayın valimiz bunun da dikkate alınarak rapor edilsin o zaman gerçekten de öyle olacaksa önce üst sınır seviyesinden başlayın ki orta direk vatandaş gerçekten de iptal edilecekse tapusunu kendisi gelip bırakır masanıza sayın valim saygılar sevgiler sunuyorum

Avatar
İsmail 2020-09-23 20:29:12

Nolcak ya 97 yılından beri gelişme yok yolun sagı villa imar yolun solu imarsız rezillik ya

Avatar
hüseyin şanlı 2020-10-11 17:55:42

bedavaya devletin arsalarına konanlara malesef devlet bedevaya tapu verirken, parasını vererek aldığımız ve vergilerini 23 yıldır ödediğimiz tapulu arsamızı devlet baba elimizden alıyor. adalete bak adalete.

banner112