CHP’li vekillerden Bakan Pakdemirli’ye mektup

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Manisalı 3 milletvekili Özgür Özel, Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ve Bekir Başevirgen, üzüm fiyatlarının belirlenmesi için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye mektup yazdı.

CHP’li vekillerden Bakan Pakdemirli’ye mektup

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Manisalı 3 milletvekili Özgür Özel, Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ve Bekir Başevirgen, üzüm fiyatlarının belirlenmesi için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye mektup yazdı.

06 Eylül 2021 Pazartesi 16:26
CHP’li vekillerden Bakan Pakdemirli’ye mektup

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, yazılan mektubu sosyal medya hesabından da paylaşarak şu ifadeleri kullandı:

“Manisalı Tarım ve Orman Bakanı'na Manisa milletvekilleri olarak açık mektup yazdık. Yarından tezi yok çekirdeksiz kuru üzüm fiyatının en az 18 TL olarak açıklanmasını, üzümünü düşük fiyattan satan çiftçinin zararının telafisi için destekleme paketi açıklanmasını talep ediyoruz.”

İşte kaleme alınan o mektup:

Manisa'da çekirdeksiz kuru üzüm sezonu 15 Ağustos itibari ile başlamış ve üzümün büyük bir kısmı hasat edilmiştir. Kuru üzümler sergiden kalkmaya devam etmektedir. Bildiğiniz üzere sultani yaş ve kuru üzüm üretimi Manisa ve ilçe ekonomileri için büyük önem taşımaktadır.

Geçen yıl 27 Ağustos'ta 9 numara çekirdeksiz kuru üzüm için 12,5 lira taban fiyat açıklamış ve piyasa da bu fiyat üzerinden oluşmuştu. Fakat 2021-2022 sezonu için, bugüne kadar taban fiyatı açıklamadığınız için üzüm fiyatları geçen yıldan daha düşük seyretmektedir.

TARIŞ ve TMO üzüm alımı ve fiyat konusunda bir strateji belirlememiştir. Ayrıca TMO geçen yıl 12,5 liradan aldığı kuru üzümü aldığından daha düşük fiyattan satarak piyasayı iyice düşürmüştür. Mazot, gübre, ilaç, işçilik maliyetleri artmasına rağmen, fiyatların geçen yılın fiyatından daha düşük kalması çiftçinin zarar etmesine neden olmaktadır.

Borç içindeki çiftçi üzümünü bir an önce satmak zorunda kaldığından fiyat yüksek açıklansa bile zararın: telafi etmesi mümkün görünmemektedir çünkü üzümün büyük bir kısmı tüccar tarafından düşük fiyattan satın alınmış olacaktır.

Manisalı üzüm üreticisi, Tarım Bakanı'nın Manisalı olmasına rağmen taban fiyatın açıklanmamış olması nedeniyle kendisini sahipsiz hissetmektedir. Oysa Manisalı üzüm üreticisinin halinden en iyi sizin anlamanız gerekirdi. Üzülerek bu topraklarda yetişmiş bir Tarım Bakanı'nın üzüm üreticisini zarara ve borca mahkum ettiğini kamuoyuna açıklamak zorundayız. Biz CHP Manisa Milletvekilleri olarak; yarından tezi yok çekirdeksiz kuru üzüm fiyatını açıklamanızı, fiyatın 18 TL'nin altında olmamasını ve ayrıca üzümünü düşük fiyattan tüccara satmak zorunda kalan çiftçinin zararının telafisi için bir destekleme paketi açıklanmasını talep ediyoruz.

Bu sadece bizlerin değil üzüm üreticilerimizin, çiftçi örgütlerinin, esnafın kısaca geçimini üzümden sağlayan herkesin talebidir. Bu fiyatın; dünya çekirdeksiz kuru üzüm fiyatının ortalaması olan 2 doların altına düşmeyecek yani 18 TL'nin altında olmaması gerektiğini tekrar belirtiyoruz.

Çiftçimizin, üreticimizin yüzünü güldürecek emeklerini boşa çıkartmayacak, alın terinin karşılığını verece fiyat açıklama zaruriyetinizi hatırlatıyoruz...

Son Güncelleme: 06.09.2021 16:31
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Adem Yavuz 2021-09-06 16:45:58

Sayın vekiller Saruhanlı ilçesinde yaşayan vatandaşlar olarak bizde size mektup gönderiyoruz Utançla izlediğim YouTube da yayınlanan TEMİZ ELLER programını izledim midem bulandı bizden de size APS ile mektup olsun bunları izleyin cevap verin millet enayi keriz değil yemezler buyrun buradan yakın ağam doğru ise iddialar gereğini yapın yoksa haber yapanları mahkemeye verin hodri meydan

Avatar
Hasan Can 2021-09-06 16:47:55

Sayın vekiller önce kendi evinizin önünü temizleyin mektup yazıp zahmet etmeseydiniz Saruhanlı ya gelin vatandaşlar ile görüşün ortam yangın yeri

Avatar
Ahmet Bülent 2021-09-06 18:35:31

Bizlerde sana yazıyoruz Saruhanlı burnunun dibinde hurda satışları Arazi satışları ekmek zeytin deniyor bunlar nedir mektubu oku cevap ver millet den vekiline mektup

banner112