Kış aylarına girmemize rağmen yurt genelinde geç kalan yağışlar ile birlikte, havada da sıcaklık artışı devam ediyor. Önümüzdeki hafta bazı bölgelerde, sıcaklığın 20 dereceye kadar çıkacağı tahmin ediliyor.

Ocak ayının ortalarına gelmemize rağmen yurt genelinde hala kar düşmeyen yerler var.

Vatandaşlar kış ayında olduğumuz için sıcaklıkların düşmesini beklerken, gelen son verilere göre bazı bölgelerde 20 dereceye kadar sıcaklıkların artması bekleniyor.

Yeni haftayla birlikte hava sıcaklığının özellikle Marmara Bölgesi'nde daha da yükseleceği tahmin ediliyor.

"Sıcaklıklar yer yer 15 dereceye, bazı bölgelerde 20 dereceye yaklaşacak"

DSÖ deprem için 3. seviye acil durum ilan etti DSÖ deprem için 3. seviye acil durum ilan etti

NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, havadaki son durumu değerlendirerek, ''Marmara ve İstanbul hafta sonunu soğuk geçirecek. Hava biraz kapalı hafif yağmurlar var ancak pazartesiden itibaren ılık hava geliyor. Salı ve çarşamba İstanbul’da lodos kuvvetli ve o lodosla birlikte sıcaklıklar artacak. Salı ve cumartesi arasında ılık bir hava olacak. Sıcaklıklar yer yer 15 dereceye hatta ülke genelinde bazı illerde 20 dereceye yaklaşacak.'' açıklamasında bulundu.

Karadeniz Bölgesi de son yılların en kurak mevsimini geçiriyor.Ayın 22'sine kadar bölgeye düzgün bir yağış beklenmediğini belirten Çalışkan, ''Toplamda 15 günü yağışsız geçecek.'' dedi.

Antalya’da ise yağmur pazartesi gününe kadar devam edecek.

Çalışkan, ''Antalya çok iyi yağış aldı. İki günde yer yer 300 kilograma yakın yağış düştü.'' bilgisini de verdi.

''Peki beklenen soğuk ve yağışlı hava yurt genelini ne zaman etkisi altına alacak?'' sorusuna da yanıt veren Çalışkan, ''Ocak ayının son haftasında hava soğuyacak. Kar yağışı gelme ihtimali var. Ayın 26'sından itibaren yer yer kar yağışları olabilir.'' dedi.

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM)  Doğu Akdeniz için sarı kodlu uyarı verdi.