Milyonlarca emekli, Temmuz ayında yapılacak zam oranını beklerken, gazeteci Fatih Portakal, emekli vatandaşlara seslenerek, zamla ilgili aldığı bilgileri aktardı.

Emekli zammında yeni iddialar ortaya atıldı Emekli zammında yeni iddialar ortaya atıldı

2024 yılının Ocak ayında açıklanan emekli maaşı zammından memnun olmayan emekli vatandaşlar, en düşük emekli maaşının 10 Bin TL olması ve pahalılığın artmasıyla zor durumda...

SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarının 6 aylık enflasyon rakamlarının ardından netleşeceği belirtiliyor. TÜİK verilerine göre, emekliler yüzde 18,72’lik maaş artışını garantiledi.

Mayıs ve Haziran enflasyonlarının ardından nihai rakamlar netlik kazanacak. Merkez Bankası ise kalan iki ay için gerçekleştirdiği tahminde ipuçlarını verdi. Mayıs ayında enflasyonun yüzde 3 ve Haziran ayında ise yüzde 2,54 olacağı tahmin edildi. Yani 6 aylık enflasyon rakamının yüzde 25,39 seviyelerinde olması bekleniyor.

Fatih Portakal, emeklilere seslenerek, yapılacak zam oranını yüzde 25 olarak belirterek, bu artışın enflasyon farkından kaynaklandığını ve emeklilerin hak ettiğini vurguladı. Bir emeklinin 10.000 TL maaş alıyorsa, Temmuz ayında bu miktarın yüzde 25 artışla 12.500 TL olacağını ifade etti.

Fatih Portakal, “Emekliler ne kadar zam alacağınız belli oldu” diyerek yaptığı konuşmasında, “Yüzde 25 net. Bunu artık bir kenara yazabilirsiniz. Emekliler enflasyon farkından doğan zamları alacaklar. Onu malum biliyorsunuz. O verilen bir şey değil, hak ediyor emekliler” ifadelerini kullandı.

Maaş zammını örneklendirerek anlatan Portakal, bir emekli 10.000 TL maaş alıyorsa yüzde 25'i 12.500 TL olarak Temmuz ayında bu şekilde maaş alacağını, emeklinin ekstra bir refah geliri beklememesi gerektiğini, onun olacağını tahmin etmediğini ifade etti.

 

Kaynak: Haber Merkezi