Bayram tatili raporu: Onlarca ölü, binlerce yaralı Bayram tatili raporu: Onlarca ölü, binlerce yaralı

Okulun çeşitli atölyelerinde ürettikleri ürünlerle farklı meslek dallarını öğrenen öğrenciler, eğitim kurumlarının mobilya ihtiyacını karşılıyorlar. Bu üretimler sayesinde öğrenciler, öğretmenlerinin rehberliğinde para kazanmanın yanı sıra ülke ekonomisine de katkıda bulunuyorlar.

Mobilya ve İç Mekan Tasarımı ile Metal Teknolojisi alanlarında eğitim alan 70 öğrenci, Mardin Valiliği ile yapılan protokolle 13 öğretmen gözetiminde il geneline dağıtılmak üzere 500 bank ve 200 çardak üretti.

Bu üretimle öğrencilerin yılın ilk iki ayında elde ettiği ciro, 11 milyon lirayı aştı.

"Okulumuzda nitelikli ustalar yetiştirilmekte"

AA muhabirine konuşan okul müdürü Bülent Yıldız, 32 yıl önce eğitime başlayan okulda metal, mobilya, tesisat, inşaat, bilişim motor ve elektronik bölümlerinde il geneli için birçok donatı malzemesi ürettiklerini söyledi.

Yıldız, öğrencilerin yetiştirilmesi ve elde edilen kardan para kazanılması arasında denge kurduklarını ve okulun tüm kent donatılarını üretebilecek kapasiteye ve teknolojiye sahip olduğunu vurguladı.

Yıldız, konuşmasına şöyle devam etti: "Yılın başından bu yana çatılı piknik masaları, banklar, çardaklar, kameriyeler gibi park ve bahçe mobilyaları yaptık. Ayrıca yeni açılacak okullar için de okul donatıları yapıyoruz. Okulumuz yılın ilk iki ayında 11 milyon liralık ciro yaptı. Şu anda döner sermaye kapsamında çalışan öğrencilerimiz ay sonunda bir asgari ücret kadar ücret alacak."

Öğrencilerin bu üretimle kamu sektörüne hizmet sunduğunu dile getiren Yıldız, firmaların okulu sık sık ziyaret ederek, kalifiye eleman talebinde bulunduğunu kaydetti.

Yıldız, "Okulumuzdan iş yeri açma belgesi aldıkları takdirde özel sektöre hizmet edebilecek kalitede ve yetkinlikte mezun oluyorlar. Şu anda piyasada öğrencilerimize ciddi talep bulunmakta. Okulumuzda nitelikli ustalar yetiştirilmekte." ifadelerini kullandı.

"Okulu bitirince mobilya dükkanı açmayı planlıyorum"

Öğrencilerden Şiyar Deniz, okulda hem ders gördükleri hem de üretim yaptıkları için mutlu olduklarını söyledi.

Deniz, "Her sabah okula gelerek işbaşı yapıyoruz. Hocalarımızla konuşup, planlarımızı yapıyoruz. Çatılı piknik masaları, banklar yapmayı öğreniyoruz. Okul bitince iş yeri açma belgesi veriyorlar. Okulu bitirince mobilya dükkanı açmayı planlıyorum." dedi.

Abdulkerim Şimşek de mobilya bölümünde eğitim gördüğünü, öğretmenlerinin yardımıyla birçok ürünü yapmayı öğrendiğini belirtti.

Zamanlarını çok faydalı bir şekilde geçirdiklerini dile getiren Şimşek, "Hocalarımızla arkadaşlarımızla çalışmak çok güzel. Meslek öğreniyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA