Şirketten yapılan açıklamaya göre, Enuygun, Kurban Bayramı tatilinde son dakika yurt dışı planı yapılabilecek vizesiz gidilebilen rota önerilerinde bulundu.

Tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkati çeken Gürcistan, çipli kimlik kartlarıyla seyahat edilebilen ülkeler arasında. Başkent Tiflis'in sokakları, tarihi Narikala Kalesi, Sülfür Hamamları ve Barış Köprüsü, Tiflis'te görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Balkanlar'ı düşünenler için Sırbistan, özellikle başkent Belgrad ile tanınıyor. Kalemegdan Kalesi, Aziz Sava Katedrali ve Nikola Tesla Müzesi gibi tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ünlü bu şehrin mutfağı da lezzetli yemeklerle dolu.

Doğası ve tarihi zenginlikleriyle bilinen Makedonya da Türk vatandaşlarının vizesiz giriş yapabilecekleri ülkelerden biri. Makedonya'nın en çok ziyaret edilen şehri başkent Üsküp'te Taş Köprü, Makedonya meydanı ve Üsküp Kalesi gibi ziyaret edilebilecek pek çok yer bulunuyor. Taze fasulye yemeği tavce gravce, patlıcan ve acı biber sosu ajvar, Makedon mutfağının dikkati çeken lezzetlerinden.

KARADAĞ, DOĞAL MANZARASIYLA DİKKATİ ÇEKİYOR

Adriyatik Denizi kıyısındaki Karadağ, plajları, dağ manzaraları ve tarihi şehirleriyle tanınıyor. Kotor'un dar sokakları, Kotor Katedrali ve St. John Kalesi, Kotor'a komşu sahil şehri Budva'da ise eski şehir ve Sveti Stefan Adası keşfedilmeye değer. Farklı lezzetleri denemeyi sevenler Karadağ'da kuru et (njeguski prsut) ve mısır unundan yapılan ekmek çeşidi tadılabilir.

Arnavutluk, özellikle başkent Tiran ve Dıraç sahilleriyle turistleri kendine çekiyor. Tiran'da Ethem Bey Camii, Skanderbeg Meydanı ve Dıraç Kalesi görülmeye değer. Arnavut mutfağının börekleri ve Arnavutluk'un ulusal yemeklerinden yoğurtlu kuzu eti tave kosi, önemli lezzetlerinden.

BOSNA HERSEK'TE TARİHİ GÜZELLİKLER

Bosna-Hersek, tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle öne çıkıyor. Başkent Saraybosna'da Başçarşı, Gazi Hüsrev Bey Camii ve Latin Köprüsü, Mostar'da ise ünlü Mostar Köprüsü görülecek yerler arasında. Balkan lezzeti olan cevapi köfte ve börek çeşitleri tadılması gereken yerel tatlar arasında.

Tarihi ve doğal güzellikleriyle Türk vatandaşları için dört mevsim tatil rotası olan ve çipli kimlik kartıyla giriş yapılabilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde deniz sezonunu açmak isteyenler için önemli bir alternatif rota. Lefkoşa'da Selimiye Camii, Girne'de Girne Kalesi ve Bellapais Manastırı gibi tarihi yapıları seyahatiniz esnasında görülebilecek yerler arasında. Magosa'da ise Salamis Antik Kenti ve Othello Kulesi ziyaretçilere tarihi bir yolculuk sunuyor.

RokaBeat Kimdir? Ceza'nın Eşi Kaç Yaşında? RokaBeat Kimdir? Ceza'nın Eşi Kaç Yaşında?

 

Kaynak: AA