Depoları fulleyin! Benzine dev zam geliyor! Depoları fulleyin! Benzine dev zam geliyor!

Temmuz ayı yaklaşırken, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mayıs ayı enflasyon verilerini 3 Haziran 2024'te açıklayacak. Bu veri, temmuz zammı için önemli bir ipucu olacak. Emekliler, mayıs, haziran ve temmuz enflasyonlarının açıklanmasıyla zam oranlarını netleştirecek. Şu ana kadar kesinleşen dört aylık enflasyon verilerine göre, SSK ve Bağkur emeklileri yüzde 18.72'lik bir zam oranını cebine koymuş durumda…

Yeni Zam Formülü: Yıllık TÜFE Artışı

Geleneksel olarak emekli maaşlarına 6 aylık enflasyon farkı uygulanırken, bu yıl yıllık TÜFE artışının maaşlara yansıtılması formülü ortaya atıldı. TÜİK verilerine göre, SGK ve Bağ-Kur emeklileri ocak ayında yüzde 6.70, şubat ayında yüzde 4.53, mart ayında yüzde 3.16 ve nisan ayında yüzde 3.18 enflasyon farkı aldı. Bu oranlar toplamda yüzde 18.72'yi buldu. Yeni formülle yıllık TÜFE maaşlara yansırsa en düşük emekli maaşı 13.800 TL'ye ulaşacak.

Refah Payı ve Ek Zamlar

Emekliler, 6 aylık enflasyon farkının yanı sıra refah payı artışı alıp almayacaklarını merak ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, bu konuyla ilgili "Şu anda bunu konuşmak için çok erken. Bunun için temmuz ayını bekleyelim" açıklamasını yapmıştı.

Kaynak: Haber Merkezi