İkinci el otomobilde fiyatlar düşecek mi? İşte piyasada son durum! İkinci el otomobilde fiyatlar düşecek mi? İşte piyasada son durum!

6 Şubat 2023'teki deprem felaketi, bölgede hızla başlayan konut inşaatları sonucunda personel bulma zorluğunu artırdı. İzmir'in Torbalı ilçesinde, inşaat sektöründe çalışan kalifiye işçilerin günlük yevmiyelerinin 2 bin TL'ye kadar ulaştığı ortaya çıktı. Bu artan talep nedeniyle özellikle sıva, demir, kalıp, boya ve inşaat ustaları gibi uzmanlık gerektiren alanlarda usta ve yardımcı eleman eksikliği yaşanıyor.

Personel sıkıntısı inşaat sektöründe, projelerin zamanında bitirilmesini ve maliyetlerin kontrol edilmesini zorlaştırarak, sektördeki işverenler üzerinde olumsuz bir etki yaratıyor. Gençlerin inşaat sektörüne olan ilgisizliği bu sorunu daha da derinleştirirken, bu durum gelecekte nitelikli iş gücü arzında ciddi bir düşüşe neden olabilir.

"18 ile 25 yaştaki nesil bu sektörü tercih etmiyor"

Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, inşaat sektöründe maliyet artışlarının yanı sıra iş gücü alanında da zorluklara dikkat çekerek şöyle konuştu:

 “İzmir’in en çok konut üreten ilçelerinden Torbalı’da da, inşaat sektöründe çalışacak eleman problemi baş göstermeye başladı. Kalıp, sıva, demir gibi beceri gerektiren mesleklerde eleman sıkıntısı yaşanıyor. Halihazırda bulunan işçilerin çoğu da deprem bölgesindeki inşaatlara kaydı. Sektörde bırakın kalifiye elemanı, vasıfsız eleman bile karaborsaya düştü. Yerlerine yeni bir iş gücü gelmedi, açık pozisyonlar ise büyüdü. Gençlerimize inşaat denildiğinde, korku dolu gözlerle bakıyorlar. 18 ile 25 yaştaki nesil bu sektörü tercih etmiyor.”

“Sıvacılar, demirciler, kalıpçıların maaşları, beyaz yakalı çalışanların maaşlarından daha yüksek seviyede”

İşçilerin aylık maaşlarının ortalama 50 bin lirayı aştığını söyleyen Olgun, “TÜİK verilerine göre, inşaat sektörü malzeme endeksi yıllık bazda yüzde 52, işçilik endeksi yüzde 113,47 artış gösterdi. Malzeme giderleri gibi işçi maaşları da yükselmeye devam ediyor. İşçilerin aylık maaşları ortalama 50 bin lirayı aşıyor. Günlük olarak bin 500 ile 2 bin lira arasında değişen ücretler, mesailerle birlikte aylık 60-70 bin lirayı buluyor. Sıvacılar, demirciler, kalıpçıların maaşları, beyaz yakalı çalışanların maaşlarından daha yüksek seviyede” dedi. 

İnşaatlarda çalışacak eleman yok

Kalifiye eleman eksikliğinin, projelerin zamanında tamamlanmasını ve kalite standartları karşılamayı zorlaştırdığını belirten Olgun, “Torbalı’da konut satışlarında 2020 yılından beri bir düşüş yaşanıyor. 2020 yılında 6 bin 890, 2023 yılında ise 5 bin 390 konut satışı gerçekleşti. Yüzde 21,77 oranında bir azalma var. Müteahhitler inşaatlarda çalışacak eleman bulamıyor. 20 kişinin yaptığı işi 10 kişi yapmaya çalışıyor. İnşaatlar zamanında yetişemiyor. Bu durum hem müteahhitlerimize hem de vatandaşlarımıza büyük sıkıntılar doğuruyor” şeklinde konuştu 

Kaynak: İHA