Ünlü ekonomist Selçuk Geçer, Türkiye'nin ekonomik durumu hakkında korkutan bir değerlendirme yaparak, önemli uyarılarda bulundu. Geçer, özellikle TÜİK verileri üzerinden gıda enflasyonundaki artışa dikkat çekti. Ayrıca emekli ve asgari ücretli kesimlere yönelik önemli tespitlerde bulundu.

Geçer'in vurguladığı noktalardan biri, Türk İş'in raporuna dayanarak yaptığı açıklamada, "Türk İş, mutfak enflasyonunun 5 ayın zirvesine çıktığını belirtti. Kış aylarında zaten gıda fiyatlarının yükselmesini bekleriz. Her ne kadar bakanlar ve ekonomi yönetimi 'hayır, gıda enflasyonu düşüyor, düşmeye de devam edecek' dese de gıda fiyatları hızla yükselmeye devam ediyor. Türk İş'in rakamları, aylık olarak yüzde 3 oranında gıda fiyatlarının arttığını gösteriyor” dedi.

2 gün sonra yansıyacak! Araç sahipleri bu adımları bekliyor... Motorin kararı 2 gün sonra yansıyacak! Araç sahipleri bu adımları bekliyor... Motorin kararı

Asgari ücretin açlık sınırının altına geldiğine dikkat çeken Geçer, "Kiranızı, faturalarınızı, çocuğunuzun eğitim masraflarını, sağlık ihtiyaçlarınızı karşılayacaksınız. 750 lira bol para, yeter. Yoksulluk sınırı 53 bin lira. Nasıl bir rakam? 53 bin liralık bir yoksulluk sınırı var" ifadelerini kullandı.

Geçer, çözüm yolunun vatandaşı kalkındırmaktan geçtiğini belirtti. Reel ekonomiye mantıklı yaklaşımın önemine vurgu yaparak, doğru gelir dağılımının sağlanması gerektiğini ifade etti.

Bu çerçevede, Geçer'in ekonomik durum ve gelecek beklentilere dair yaptığı kritik uyarılar, Türkiye'nin ekonomik yönetimi ve vatandaşlar için dikkate alınması gereken önemli bir perspektifi yansıtmaktadır. Geçer, "Siz doları baskılama stratejisini devam ettirdiğiniz sürece, sadece para politikalarının bir kısmıyla ekonomiyi düzeltebileceğimizi görmeye devam edeceğiz. Daha da derinleşecek. Bunun çok daha beter hallerini göreceğiz. Ben bunu söylediğim zaman felaket tellallığı yapıyorsun diyenler var ya. Bu bir durum tespiti. Ne yazık ki önden tespit ediyoruz bu durumu ve sonrasında da yaşanıyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi