Manisa Valiliği’nden pazaryerlerine ilişkin açıklama

Manisa Valiliği, İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararları kamuoyuna duyurdu…

Manisa Valiliği’nden pazaryerlerine ilişkin açıklama

Manisa Valiliği, İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararları kamuoyuna duyurdu…

08 Mayıs 2020 Cuma 22:19
Manisa Valiliği’nden pazaryerlerine ilişkin açıklama

Yapılan açıklamada şöyle denildi:

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen ve tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden Covid-19 adı verilen Koronavirüs salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla; Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, İçişleri Bakanlığının uygulamaya konulmasını emrettiği talimatlar ve virüsün kuluçka devresinde de bulaşma ve yüksek yayılma hızına sahip olması özelliklerinin birlikte değerlendirilmesi sonucunda ilimiz genelinde uygulanmak üzere kararlar alınmaktadır.

Gelinen noktada Koronavirüs salgınının yayılım hızı göz önüne alındığında; ülke geneli için bugüne kadar alınan tedbirlere ilave olarak yeni tedbirlerin alınması ve ilimiz için ek tedbirlerin planlanması/uygulanması gerektiği değerlendirildiğinden Bakanlığımızın 08.05.2020 tarih ve 7731 sayılı genelgesine istinaden Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddesi kapsamında aşağıdaki ek tedbirlerin alınması gerekmiştir;

Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda İl, ilçe ve beldelerimizdeki mahalle/semt pazar yerlerinde 11 Mayıs 2020 Pazartesi günü sabah 09.00 itibariyle geçerli olmak üzere aşağıda yer verilen kararlar alınmıştır.

Mahalle/Semt Pazarları;

I. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 27.03.2020 tarih ve 2020/13 sayılı kararı ile il, ilçe ve beldelerimizdeki mahalle/semt pazar yerlerinde giyim, oyuncak, çiçek, fide, zücaciye/nalburiye vb. ihtiyaç malzemelerinin satışına getirilen kısıtlama kaldırılmıştır.

2. Pazar yerlerinde anılan malzemelerin satışını yapacak pazarcı esnafı, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 27.03.2020 tarih ve 2020/13 sayılı kararı ve 03.04.2020 tarih ve 2020/20 sayılı kararı ile mevcut pazar yerleri için getirilen her bir satış yeri (tezgah/sergi) arasında en az 3 metre mesafe olması şartı, pazarcı esnafının ağız ve burnunu kapatacak şekilde maske kullanması tedbirleri başta olmak üzere belirlenen tüm kurallara uyacaktır.

Yukarıda yazılı kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak,  konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunun 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner112